Çocuklar çocukça davranırlar. Hele bir ortamda birden fazla çocuk varsa bir noktada anlaşmazlık veya tartışma olması kaçınılmazdır. Ya bir oyuncak için anlaşamıyorlardır veya biri diğerini sırtında taşımak istiyordur. Çocuk işte bu ya daima çocuktur. Çocukların anlaşmazlıklarını çözmek için onlara bu beceriyi kazandırlabilrsiniz ve evinize huzur getirir ayrıca çocuğunuzun gelecekteki problemlerle başa çıkabilmesini sağlarsınız. 

Anlaşmazlıkların çözümüne değinmenin yollarından biri çocuk kitaplarını kulanmaktır. Çünkü çocuk kitaplarının yazarları bir çocuğun anlama seviyesine uygun yazma yeteneğine sahiptirler.  Çocukların anlayabilecekleri karakterlerler yaratırlar. Bu hikayeler çocuklara anlaşmazlıkları çözme konusunda bir ışık olabilmektedirler. Çocuklar anlaşmazlıkları çözmenin birçok farklı yönü olduğunu görmeleri sonucunda birdahaki karşılaştıkları anlamşmazlıkları farklı bakış açıları ile çözmeye çalışacaklardır. 

Bir hikaye alın ve çocuğunuza okumaya başlayın. Hikayenin içerisinde problem ve anlaşmazlıkla karşılaştığınızda çocuğunuza çözümü göstermeden, nasıl çözebileceğini sorun. Çocuğunuza hikayedeki karakterlerin yerine geçmesini ve ne hissettiklerini sorun. Hikayede geçen anlaşmazlığı diğer arkadaşlarının nasıl çözebileceğini tahmin etmesini isteyin. Cevapları aldıktan sonra hkayedeki çözümü okuyun. Ve arasındaki farkları söylemesini isteyin. 

Çocuğunuz ile anlaşmazlıklarla baş etmenin uygun yolları hakkında konuşun. Onlara şiddettin asla bir çözüm yolu olmadığını söyleyin. Bir problem hakkında konuşmanın ve birlikte bir çözüme ulaşmaya çalışmanın bir anlaşmazlığı çözmenin en iyi yolu olduğunu belirtin. 

Çocuklarınız için uygun bir model olmak için elinizden geleni yapmaya çalışın. çocuklar sizlerin anlaşmazlık yaşadığınız olayları izleyecek ve bu anlaşmazlıklarla nasıl baş ettiğinizi görecektir.

Eğer birisi ile yaşıyorsanız ki eşiniz olabilir ve anlaşmazlık yaşayabilirsiniz şu adımları takip edebilrisiniz. Öfkeli iseniz pişman olabileceğiniz birşey söylemekten kaçının. Diğer kişinin konu hakkında ne düşündüğünü dikkatlice dinleyin. Sorunun farklı çözümleri hakkında tartışın. Her ikinizin anlaşamadığı bir durumda ise 3. bir kişiyi hakem tayin edebilrisiniz.