Denizli'de 15 Temmuz sonrası vekaleten Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanan ve 19 Nisan'da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Pamukkale Üniversitesi'ne ataması yapılan Prf. Dr. Hüseyin BAĞ, İmamhatip Ortaokulu'nda görev yapan eşi Derya BAĞ'ı Pamukkale Üniversitesi İslami İlimler Enstitüsü'ne sekreter olarak atadı.

Eski Rektör KHK ile İhraç Edilmişiti

15 Temmuz Darbe Girişimi ardından  (PAU) Pamukkale üniversitesi Rektörü olan Prf.Dr Hüseyin Bağcı, gözaltına alınmış fakat etkin pişmanlıktan yararlanarak serbest bırakılmıştı. Önce açığa alınmış ardından KHK ile ihraç edilmişti.

Yeni Rektör Eşini Enstitü sekreteri olarak atadı

Rektörlük için aday olan Prf. Dr. Hüseyin BAĞ 19 Nisan 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Pamukkale Üniversitesi rektörü olarak atanmıştı. 

İlk İcraatı Eşini atamak oldu

Bereketli İmam Hatip Lisesi'nin kurucu müdürü olan, bir yıl müdürlük, iki yıl müdür yardımcılığı yapan öğretmen eşi Derya Bağ'ı Milli Eğitim Bakanlığı'ndan isteyerek naklen atamasını yapan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Bağ, Milli Eğitim Bakanlığı'na 4 Mayıs'ta gönderdiği yazıda, "Bakanlığınıza bağlı Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü Bereketli İmam Hatip Ortaokulu'nda öğretmen kadrosunda görev yapmakta olan Derya Bağ'ın üniversitemiz İslami İlimler Enstitüsü'ne tahsisli Enstitü Sekreteri kadrosuna naklen ataması yapılmıştır. Adı geçene tebliğ edilerek görevden ayrılış tarihinin bildirilmesini, maaş nakil ilmühaberi, sigortalı işten ayrılış bildirgesi (4/1-c kapsamındaki sigortalı için) ile şahsi dosyasının gönderilmesini ve Sosyal Güvenlik Kurumu HİTAP sisteminden ayrılış işleminin yapılmasını arz ederim" ifadelerine yer verildi.

Derya Bağ'ın iki gün önce ilişiği kesilerek yeni görevine başladığı belirtildi. 

Eşi olduğu için değil yetkin olduğu için atamış

Tepki çeken atamada Rektör Prf. Dr. Hüseyin Bağ yaptığı atamayı savundu ve arkasında olduğunu belirtti. 

Eşini atamasının eleştirileceğini bildiini ifade eden BAĞ, eşi olduğu için değil yetkin olduğu için atamasını yaptığını dile getirdi. 

Eşi'nin Önlisans mezunu olduğunu belirten BAĞ, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin Lisan Programını bitirmek üzere olduğunu Bereketli İmamhatip ortaokulu'nun kurucu müdürlüğünü yaptığını belirten BAĞ ''

"Atamayı eşim olduğu için yapmadım. İlahiyatla ilgili konularda yetkin olduğu için yaptım. Eşim iki yıllık ilahiyat ön lisans mezunudur. Ayrıca 4 yıllık lisanstan da son sınıfta iki dersi kaldı. İlahiyattan da mezun olacak. Kesinlikle eşime sıfırdan bir iş sağlama olayı değildir. İslam İlimleri Enstitüsü, Cevat Akşit Hoca'nın girişimleri ve Cumhurbaşkanımızın oluruyla kuruldu. Şu anda kuruluş çalışmaları sürüyor. Enstitü, Yatağan Mahallesi'nde kurulacak. Bu enstitü bizim göz bebeğimiz. Bizim için bu kadar önemli olan bir kuruma yetkin birisini aradığım için bu atamayı yaptım. Tepkiler geleceğini biliyordum ama bunları göğüsleyerek bu atamayı yapmalıyım dedim ve atamayı gerçekleştirdim" dedi.

Osman Nuri BOYACI