Sağlık Bakanlığı'nın 22.03.2017 tarih ve 39608046 sayılı '' Güvenlik Soruşturması Değerlendirme Raporu''  tepkilere neden oldu. Sicil bakımından temiz binlerce sağlık personel adayı atama beklerken PKK, DHKP-C, FETÖ gibi terör örgütü sempatizanlarının görevlerinbe iade edildikleri ortaya çıktı. Gözaltına alınıp haklarında yurtdışı yasağı konularak adli kontrol şartı devam ederken terör örgütlrtinin eylemlerine bizzat katıldığı tespit edilen isimlerin dahi atamalarının yapılması skandal olarak değerlendirildi.

SKANDAL RAPOR YENİAKİT ELE GEÇİRDİ

FETÖ, PKK ve DHKP-C gibi terör örgütlerinin sempatizanları oldukları tespiti yapılan kişilerin Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirildiklerini ortaya koyan  ''Güvenlik Soruşturması '' raporunu yeniakit.com.tr ele geçirdi.

RAPORDA NELER VAR ?

Sağlık Bakanlığı’nın 14.03.2017 tarih ve 214 sayılı onayı ile oluşturulan Güvenlik Soruşturması Değerlendirme Komisyonu tarafından adı, soyadı, T.C kimlik numarası, unvanı kurumu ve diğer bilgilerin yer aldığı personellerin listesinde skandal istihbarat bilgileri yer alıyor. İşte o isimler ve skandal bilgiler;

F.M. Ağır: “FETÖ/PDY darbe girişimi kapsamında gözaltına alındığı, bilahare adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı” tespiti yapılmış ama sağlık teknikeri olarak ataması uygun görülmüş.

 G. Sarıyoca: “2009-2010 yılları itibariyle Erzincan’da DHKP-C paralelindeki derneğin düzenlediği etkinliklere katılan şahıslardan olduğu” tespiti yapılmış ve hemşire olarak ataması uygun görülmüş.

H.Çakmak: “2013 yılı itibariyle Çukurova Üniversitesi  Tıp Fakültesi ve Sağlık Meslek Yüksekokulu Öğrencileri tarafından, Adana’da düzenlenen etkinliğe katılan, KONGRA-GEL (PKK-KCK) sempatizanı öğrencilerden olduğu” tespiti yapılmış ve hemşire olarak ataması uygun görülmüş.

M.Kaçar: “Mart 2015 itibariyle Bingöl Üniversitesi yönetimince KONGRA-GEL (PKK/KCK) ya müzahir öğrencilere verilen okuldan uzaklaştırma / kınama cezalarını protesto eden Bitlis Üniversitesi Öğrenci Derneği (BÜO-DER) mensubu öğrenciler” den olduğu tespiti yapılmış ama diyetisyen doktor olarak atanması uygun görülmüş.

M.Tektaş: “2013 yılı itibariyle Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sağlık Meslek Yüksek Okulu öğrencileri tarafından Adana’da düzenlenen etkinliğe katılan KONGRA-GEL (PKK/KCK) sempatizanı öğrencilerinden olduğu” tespiti yapılmış ve hemşire olarak atanması uygun görülmüş.

N.Bayram: “2009/2017 tarihleri arasında FETÖ/PDY bağlantılı eğitim şirketlerinde çalıştığı” tespit edilmiş ve sağlık memuru olarak atanması uygun görülmüş.

Kaynak - Yeni Akit