ABD sözcüsü Mark Toner yaptığı açıklamalarda El Bab'ın doğu tarafının çok karışık bir bölge olduğunu ve açıkça söylemek gerekirse birden fazla gücün bu bölgede ve birbirlerine çok yakınlar ve ortak hedeflerinin DAES ile mücadele olduğunu söyledi. 

Toner, bir soru üzerine Münbiç’te yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Toner, "El-Bab’ın doğu tarafı çok karışık bir bölge. Birden fazla güç bu bölgede, açıkça söylemek gerekirse birbirlerine çok yakınlar. Tarafların ortak amacı ise DEAŞ ile mücadele." diye konuştu.
 
"Bölgede gerginlik yaşanmasını istemiyoruz." sözlerini ifade eden  Toner,  şöyle devam etti:
 
"Küçük bir alanda birden fazla gücün olduğu zamanlarda gereksiz veya  istem dışı gerginliğin yaşanmamasını istiyoruz. Durum zaten yeterince gergin ve  hareketli. Bütün taraflara DEAŞ’a yoğunlaşmaları gerektiği mesajını yolluyoruz.  Koalisyon müttefiklerimiz ve ortak güçlerle yakın koordinasyon içinde olmaya  devam edecek. Ortak hedefimiz DEAŞ olacak."
 İsrail’in Filistin topraklarında yeni yerleşim yerleri inşası
 Toner bir başka soru üzerine de İsrail’in Filistin topraklarında yasa  dışı yerleşim faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Bakan Rex Tillerson’un "İsrail’in yerleşim aktivitelerini durdurması  gerektiği" yönündeki sözlerini hatırlatan Toner, İsrail ile temasların devam  ettiğini bildirdi.
 Toner, "Yeni yerleşim yerlerinin oluşturulması taraflar arasındaki  sorunu etkileyebilir, bu konu ele alınıyor ve Bakan da bunu gündeme getirdi."  dedi.
 
Mark Toner, ABD Dışişleri Bakanlığının konuya ilişkin rolünü ise "Beyaz Saray ile birlikte sorunun çözümü için çalışıyoruz. Şu anda, bir sonraki  adımımızı atmak için durumu gözden geçiriyoruz. Dışişleri Bakanlığının bu süreç  içinde rol oynadığını belirtmek isterim." sözleriyle ifade etti.