2017 Sicil Affı olarak çıkan yasa milyonlarca vatandaşı sevindirmişti. Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yasa, çeşitli sebeplerle ''Kara Liste'' ye giren veya kredi kulanımında sıkıntı yaşayan vatandaşlara umut ışığı olmuştu.

Yeni iş kurmak, işlerini düzeltmek, araba almak vb gibi şeyler için kredi çekmeyi düşünen fakat ''Kara Liste'' de olan veya kredi kulanımında sıkıntı yaşayanlar bütük umut olmuştu. Fakat uygulaması beklendiği gibi çıkmadı. 

Kamu Bankaları ve Diğer Bankalar Yasayı Uygulamıyor. 

Çıkarılan Sicil Affı Yasası ile tak.pte borcu olan, kara listede bulunanlar borçlarını 6 ay içerisinde ödemeleri veya yapılandırmaları durumunda bu yasadan faydalanabilecekti. Uygulama hiç te öyle olmadı. Kara Liste'de bulunan vatandaşın zaten puan ve ödeme performansı kötü olması sebebi ile yasa çıkmasına rağmen kredi kulanamamaktadır. Kara Listede olanlar borcunu ödedikten sonra 5 yıl içerisinde hiçbir krediden yararlanamıyordu. Çıkarılan sicil Affı Yasasında tüm insiyatif bankalara bırakılmış. 

Kamu Bankaları da uygulamıyor. 

Vatandaşlar sicil Affı Kanunu'nun Resmi Gazete'de yayınlanmasından sonra bankalara müraacat etti. Müracaat eden vatandaşlar ise hayal kırıklığı ile karşılaştı. Kredi kulanamayan vatandaşlar haber merkezimize bu konuyu gündeme getirmemiz için mesaj attı. 

 

Bir vatandaşın kamu bankalarına başvurması ve red cevabı alması üzerine banka görevlisine borcunun olmadığını ve 1 yıl önce borcunu bitirdiğini söylemesine rağmen kredi onayı alamadığını iletmektedir. Hatta vatandaşın Sicil Affı var demesi üzerine banka çalışanlarının bundan haberi olmadığını ve öyle bişey olmadığını söylemektedirler.

Kredi puanını yükseltmek için kredi kulanılması gerekirken, bankaların sicil affını uygulamaması sonucu kredi kulanamayn vatandaş yine bekleyecektir. 

Vatandaşın sorduğu soru ''Devletin çıkardığı yasa ve uygulamayı devlet bankası uygulamıyor ise biz daha ne bekleyelim ?'' olmuştur.