2017 Sicil Affı uygulanacak mı ? Sicil Affı'nı hangi bankalar uyguluyor ? Hükümet sicil affı uygulamasında uygulamayan bankalara müdahale edecek mi ?

Sicil Affı'nın Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra işlerini büyütmek isteyen girişimci, vatandaşlar, esnaflar umutlanmıştı.Milyonlarca kişiyi ilgilendiren sicil affı yasasından sonra nakit ihtiyacı olan binlerce insan bankalara kredi kulanmak için başvursada hüsranla ayrıldı.

Sicil Affı Nedir ? 

Sicil Affı bankalarda kara listeye girmiş olanların olan borçlarını ödemeleri veya yapılandırmaları sonucunda, bankalar o kişinin sicilini dikkate almayabilir. Bu düzenleme sicil affı gibi nitelense de aslında sicil affı değildir. Sadece bankanın sicili dikkate almayabileceğinin yasasıdır. 

Hükümetten Sicil Affı Açıklaması

Hükümet yetkilileri yaptığı açıklamalarda sicil affı uygulamasında sıkıntı çıkaracak bankaların uyarılacağını belirtti. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi konu ile ilgili şu ifadelere yer verdi. ''Sicil affının uygulanmaması konusunda çok sayıda şikayet aldıklarını ve konuyla ilgili bankaların da katılımıyla bir toplantı yapılacağını, toplantıda affın tam olarak uygulanmasını isteyeceklerini ve gerekli takibini yapacaklarını belirtti."

Bankalar Birliği Olumsuz Görüşte Bulundu

Sicil Affında borcu olanlar yapılandırıp 5 ay içerisinde ödemeleri itibari olsa da veya borcu olmadığı halde kara listede olan vatandaşlar bankalara kredi için başvurduklarında red aldıklarını belirtiyor. Bankalar Birliği başkanı Hüseyin Aydın ise konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda ''Yasada bankalar dikkate almayabilir ibaresi bulunduğunu ve bu sebeple dikkate almadıklarını'' belirtti.

Bimer'e Çok Sayıda Şikayet Gitti

Sicil Affı'nın çıkması ile beraber vatandaşların bankalara gittiği fakat banka görevlilerinin böyle bişeyin olmadığı ve böyle yasanın olmadığı cevabını alınca şikayetlerini Bimer'e gönderdiler.