16 Nisan 2017 Referandumda görev almak için ne yapılmalı? 2017 Refrandumda görev alma şartları nelerdir ? Seçimde görev almak için nereye başvurmalıyız ? 

2017 Nisan ayında yapılması kesinleşen referandumda görev yapacaklar ne kadar ücret alacaklar ? Kimler görev alabilecek ? Görev almak için nereye başvuru yapılacak ?

AK Parti ve MHP tarafından meclise sunulan anayasa değişikliği meclis onayından geçtikten sonra Cumhurbaşkanının onayını aldı ve başbakanlığa gönderildi. Referandum ile anayasa değişikliği seçimleri 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak. Anayasa değişikliği talebi meclis tarafından 330 yeterli oy alarak onaylandı. Bu onay anayasa değişikliğinin halk oylamasına sunulabilmesini ifade ediyor. Yüksek Seçim Kurulu tarafından anayasa değişikliği için referandumla halk oylamasının yapılacağı net tarih yukarıda da belirttiğimiz gibi 16 Nisan olarak belirlendi. YSK tarafından referandum çalışmaları süratle yürütülürken, seçimlerde kullanacak oy pusulaları da belirlendi. Buna göre her seçmene oy pusulası olarak kahverengi ve beyaz renklerden oluşan bir pusula verilecek. Beyaz kısım "EVET", kahverengi kısım ise "HAYIR" yazılı olacak ve seçmen, istediği kısma mührünü basacak. Her seçimde olduğu gibi referandumda da seçim sandıkları okullara kurulacak ve sabah başlayan oylamalar seçim süresinin bitişiyle aynı gün akşam son bulacak.

Kimler Seçim Görevlisi Olabilir?

Anayasa değişikliği referandumu için kurulan sandıklarda sandık kurulu üyeleri görev alacak. Sandık kurulu memurlar ve parti üyelerinden oluşacak. 16 Nisan seçimlerinde görev almak isteyen memurlar, bulundukları seçim bölgesindeki ilçe seçim kuruluna başvuru yapacak. Seçimlerde görev almak isteyenlerin bilmesi gerekenleri siz değerli okuyucularımızla kamugundem.com olarak paylaşıyoruz...


16 Nisan 2017 Referandum seçimlerinde görev almak için yapılması gerekenler

Sandık kurulu üyeleri bir sandıkta beş kişiden az olamaz. Bu beş kişiden biri sandık kurulu başkanlığını, diğerleri de sandık kurulu üyeliğini yapar. Sandık kurulunun başkanı da, üyeleri de memur olmalıdır. Ancak son seçimde sandık kurulu üyelerinin memur olma şartı kaldırılarak memur olmayan kişilerin de görev almasına olanak tanınmıştı. Bu seçimlerde de bu hak yeniden verilebilir.

Seçimlerde görev alabilmek isteyen memurlar görev yaptıkları bölgedeki ilçe seçim kuruluna başvuru yapmak zorundadır. Sandık kurulu başkanına ve üyelerin kim olacağına YSK karar vermektedir. Sandık kurulunda beş kişilik memurların haricinde siyasi parti üyeleri de yer almaktadır. Sandık kurulunda görev alacak parti mensupları, ilgili partiler tarafından YSK'ya bildirilir ve görev tanımlanır. Bu sebeple parti üyeleri seçimlerde görev alabilmek için bulundukları partiye müracaat etmelidir.

Seçim görevinde kimlere ücret ödenir?

Sandık kurulu üyelerinden memur başkan ve memur üyeler
Sandık kurulu üyelerinden siyasi parti üyeleri
görevleri sebebiyle ücret alırlar.

Seçimlerde kimler ücret alamaz?

Siyasi partilerin gözlemci üyeleri YSK'dan herhangi bir görev ücreti alamaz.

16 Nisan 2017 Referandum seçim görevi ücreti ne kadar?

YSK tarafından belirlenen seçim görevi ücretleri sandık kurulu başkanına, sandık kurulu memur üyelerine, sandık kurulu siyasi parti üyelerine ayrı tutarlarda ödenmektedir.
16 Nisan 2017 Referandum seçimlerinde görev alan seçim görevlerine ödenecek ücretler şu şekilde;

Sandık Kurulu Başkanı 225 TL
Sandık Kurulu Memur Üye 132 TL
Sandık Kurulu Üyeleri 68 TL

Seçim sandık kurulu üyelerinin ücretleri yevmiye üzerinden hesaplanmaktadır. Buna göre;
Sandık Başkanları 3 yevmiye
Sandık Kurulu Memur Üye 2 Yevmiye
Sandık Kurulu Üye 1 Yevmiye alır.

Referandum seçimleri ile ilgili merak ettiğiniz herşeyi yorum kısmından tarafmıza sorabilirsiniz.