Ak Parti Milletvekikkeri sağlıkta şiddetten sigara yasaklarına kadar birçok konuda yeni düzenleme içeren sağlık yasa teklifini verdi. Artık sağlıkta şiddet uygulayanlar karakoldan sonra savcılığa sevk edilecek. 

Sigara artık sadece kapalı dolaplarda satılabilecek paketlerinde uyarılar var biliyorsunuz bu uyarılar daha da büyüyecek.SGK tarafından karşılanan tüp bebek tedavisinde de yeni gelişmeler var kapsam değişti. kapsam aslında genişledi.  Ak Parti Milletvekilleri verdiği 43 maddelik yasa teklifinde sağlık alanında önemli düzenlemeler var. Sağlık alanında önemli düzenlemeler var sağlıkta Şiddeti önlemek için yapılan düzenleme mevcut uygulamada sağlıkta şiddet vakası durumu da l karakolda ifadesi alınıp serbest bırakılabilirdi artık yeni düzenleme ile sağlıkta şiddet mailleri karakoldan sonra savcılığa sevk edilecek. Sonraki süreci başsavcılık yürütecek düzenleme yasalaşırsa sigara konusunda uygulanan yasakların kapsamı genişleyecek artık sigaralar kapalı dolaplarda satılacak.

Böyle satış yapmayanlara 5 ila 20 bin lira arası idari para cezası kesilecek .Sigara paketlerinin üzerindeki sağlığa zararlı uyarı resim ve yazıları paketin yüzde 85 kadar olacak. Üniversite kampüsleri içerisinde sigara satışı yasaklanacak. Sinemalardaki reklamlarda da tütün ürünleri reklamı olmayacak.

SGK tarafından karşılanan tüp bebek tedavisine kapsamı da genişledi. Erkeklerin kısırlık durumunda da tüp bebek tedavisi devreye girebilecek çünkü bebek için 39 olan yaş sınırı da 40'a çıkarılacak düzenlemede. Bir de Türkiye'de yasak olan taşıyıcı anne uygulamasına ilişkin cezai müeyyide getiren maddeler var. Düzenleme ile organ ticareti yapanlara hapis cezası öngörülüyor. Canlıdan organ nakli konusunda organ nakli değerlendirme etik Komisyonu yetkili kılınacak yurt dışından ilaç getirilebilmesi Türk Eczacılar Birliği etkisinde yediği yapılan düzenleme yasalaşırsa SGK ve Sağlık Bakanlığı'nda yurt dışından ilaç getirebilecek. Düzenleme ile Yardımcı Eczacılık kaldırılacak. 

Sağlık Bakanlığı'ndan izin almadan sağlık beyanı ile televizyon kanallarında ürün veya ilaç satışı yapmak isteyenlere 300 bin liraya kadar para cezası verilecek. Diyet ilaçları ve gıda takviyesi konusunda idari yaptırımları ilaç Eczacılık Genel Müdürlüğü içme suyu ile ilgili de denetleme yapan Sağlık Bakanlığı yaptırımda uygulayabilecek.. Terör suçlarında meslekten atılan Doktorlar SGK ile anlaşması olmayan özel hastanelerde ve muayenehanelerde çalışabilecekler, hazırladıkları raporlar yargı kararlarına ve idari işlemlere esas alınmayacak.