Son dönemlerde yaygınlaşan dolandırıcıların yeni hedefi Kuran Kursları. kuran kurslarının amacı niteliklere uygun vatandaşlara, Kuran-ı Kerim'i usulüne göre yüzünden okumayı öğretmek, Kuran-ı Kerim'i doğru bir şekilde okumayı sağlayıcı bilgileri uygulamalı öğretmek, ibadetler için gerekli süre ayet ve duaları doğru olarak öğretmek ve bunların meallerini öğretmek.

İslam Dini'nin inanç, ibadet ve ahlak esasları ile Peygamberimizin hayatı ve örnek ahlakı hakkında bilgiler vermek.

Hafızlık yaptırmak gibi görevleri vardır.

Diyanet İşleri Bakanlığı izni ile açılan Kuran Kursları'nın amacı Hafızlık eğitimi ve Dinini öğrenme amacı güderken bazı dolandırıcılar bunu kazanç kapısı olarak gördüğü ve paravan Kurslar açıp haksız kazanç elde ettiği idda edildi. 

İsmini vermeyen ve İsmailağa Cemaati olarak bilinen Cemaate yakın olan bir vatandaşın anlattıkları bizleri şoke etti. Vatandaşın anlattığı olay şu şekilde gelişiyormuş. 'Kuran Kursu açmak için belli bir kontenjanda çocuk gerektiğinden mahalle aralarında tanıdıkları vasıtası ile çocuk topladıkları ve Paravan kurs açtıkları açılışta öğrencilerin rus escortlar izmir varolduğu birde teftiş zamanı öğrencilerin olduğunu '' söylemektedir. bu şekilde Diyanet'in verdiği destekten yararlandıklarını ve şirketleri başkalarının üzerine yaptıklarını idda eden vatandaş kendisine de şirket açarsan her ay hesabına bin TL yatırırz teklifini aldığını söylüyor. 

Bu paravan kuran Kurslarının genelde mahalle aralarında olduğunu söyleyen vatandaş bundan rahatsızlık duyduğunu belirtti. 

Bütün vatandaşların bu konuda duyarlı olmasını ve herhangi bir şüphe olduğunda Diyanet İşlerine şikayet etmelerini bir vatandaşlık görevi olarak gereğini yapmamalarını tavsiye ederiz.