Otizm tedavisinde büyük buluş.Otizm tedavisinde gelişme. Otizim tedavilerinde son derece önemli gelişmeler yaşanıyor. Otizm Spektrum Bozukluğu hastalrının tedavisinde flaşh gelişme yaşandı. Otizimli çocukların eğitiminde yeniden çığır açacak gelişme yaşatan buluş meydana geldi. CNN'de yer alan habere göre İsviçre'deki Zürih Federal Teknoloj Ensititüsü'nden nörolog Dr. Joshua Henk Balsters'ın yönetimindeki bilim adamlarından oluşan bir ekip, otizm için daha etkin terapi yöntemleri geliştirilmesi yönünde büyük başarlara imza attılar. İrlandal,İsviçreli ve İngiliz bilim adamlarının yer aldığı araştırma ekibi nöron sorunu olmayan gönüllü denekler ile otizm spektrum bozukluğu olan deneklerin beyinleri üzerindeki MRİ testleri sonucunda, iki grubun beyinlerindeki özel bölümn eylemlerinde farkılılık keşfedildi.

Fransa merkezli Beyin Dergisinde yayımlanan araştırmaya göre,beynin ön singulat korteksindeki kvrımların dugyusal zeka ve sosyal kavramayı etkileyerek sosyal etkileşim üzerinde büyük rol oynuyor. Aniden bir durumla karşılaşıldığında bu bölümlerdeki beyin kıvrılmaları beynin geri kalanına sosyal öngörü hatası sinyal gönderiyor. . Başkalarının beklentilerini ve duygularını anlamakta zorlanan otizm spektrum bozukluğu olan hastalar ise temel insan etkileşimi için elzem olan durumun eksikliği görülüyor. Yani otizm spektrum bozukluğu olan hastaların normal deneklerde olan  kıvrımların sosyal öngörü hatası sinyalini vermediğinden başkalarının şaşkınlıklarını kavrayamıyor. 

Balsters ''OSB rahatsızlığı olan kişiler başkalarının beklentilerini anlayamadıkları gibi, beyinlerinde diğer insanlarda şaşırtıcı bir durum meydana geldiğinde sıradan bir tepki verme eksikliği mevcut. Yaptığımız keşif bizi heyecanlandırdı. Zira bu keşif yeni terapi ve ilaç tedavileri için yeni bir alan açtı.'' ifadelerini kulanndı.

Bu buluşun otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda eğitim ve terapilerin geliştirilmesinde çığır açacak. Otizmli çocukların iletişim bozukluklarının çözümüne biraz daha yaklaşıldığı bu buluşla birlikte uygulanacak eğitim ve ilaçların etkisinin artacağı düşünülmektedir.