Dünya var olduğundan bu yana devam edegelen otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar ve yetişkinlerde davranış bozukluğu ile başetmenin çözüm yolları. Otizmli çocuklarda karşılaşılan yoğun davranış bozukluğu şunlardır. 

Esnek olmamak,rutinlere aşırı bağlılık, aynılıkta aşırır ısrar etmek, yeni ve karmaşık çevresel uyarılara katlanamamak,sosyal kopukluk, kendi gözlemlerine dayalı olarak öğrenmede yetersizlik, sosyal pekiştireçlerden çok içsel pekiştireçler hazların etkisinde olmak, karşı çıkma ve ret etme eylemi. otizmli çocuklarda bu davranışların en aza indirgenmesinin birçok yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır. 

Uygulamalı davranış ta yiyecek içecek pekiştireçleri kulanmak. Nesne pekiştireçleri kulanmak. sosyal pekiştireçler kullanmak. Başkaları tarafından onaylanmak.Etkinlik pekiştireçleri oynamak vs. gbi pekiştireçleri kulanmak. Sembol pekiştireçler kulanmak. Bunların içerisinde en önemlisi otizmli çocuğun herşeyi kendi arzusuna göre bırakmaktan vazgeçmek. Otizmli çocuk sizlere istediğini yaptırmak için herşeyi deneyecektir. Siz onun bu isteğini görmezden gelmelisiniz ve gerçekleşmeyeceğini söylemelisiniz. Öfke nöbetine girse de vazgeçmemeniz gerekmektedir. Bu tür davranış ta vazgeçerse onu yiyecek içecek veya herhangi bir pekiştireçle pekiştirmelisiniz. Birdaha o davranış bozukluğunu göstermeyecektir.