Tüm sektörler içerisinde mali yönden zayıf olan ve geçim sıkıntısı çeken öğretmenlere bakandan müjdeli haber geldi. 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, partisinin Bitlis İl Danışma toplantısında konuştu. Bakan İsmet Yılmaz, ''İkili eğitimi kaldırmak için Türkiye'de 58 bin dersliğe ihtiyacımız var. Bu 58 bin dersliğin üçte birine de İstanbul'un ihtiyacı var. Şu anda en fazla okul ihtiyacının olduğu yer İstanbul'dur. Çünkü nüfusu çok kalabalık hem de arsa bulmakta sıkıntı duyuluyor. Orada 17 bin derslik ihtiyacımız var. Allah nasip ederse 2019 yılının sonuna kadar Ankara'da 8 bin 500'ün üzerinde derslik yapıyoruz. Birçok yerde çözeriz. Biraz İstanbul'da zorlanacağımızı düşünüyorum. Vatandaşlarımızın da katkılarıyla devlet millet iş birliğiyle daha kaliteli eğitim verme adına ikili eğitimi ortadan kaldıracağız.'' ifadelerini kulandı. 

ÖĞRETMENLERİN ÖZLÜK HAKLARI İYİLEŞTİRİLECEK

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmenlerin ortalama yaş oranının 40 yaşın altında olduğunu belirtirken öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirildiğini ifade etti. 

Bakan Yılmaz, ''Geldiğimizde yeni başlayan bir öğretmen, haftada 15 saat ek dersle aldığı ücret 635 liraydı. Yani 378 dolardı. 400 dolar bile değildi. Bugün yaklaşık bin dolar ücret alıyor. Her ülkede ücretlerin arttığını düşünmeyin. 2000 ila 2015 yılları arasında İngiltere'de yüzde 5, Fransa'da 10, Yunanistan'da 18, Portekiz, Danimarka İtalya ve batının birçok ülkesinde krize gittiklerinde kamu ücretlerinde indirim yapıldı. Biz de indirim değil, aksine artırım yapıldı. İnşallah bundan sonra milli gelirimizi artırdıkça, eğitime daha fazla payı ayırdıkça, öğretmenlerimizin özlük haklarını da iyileştireceğiz.'' dedi.