Milli Eğitim Bakanlığı, 20 bin öğretmen atamasını dün gerçekleştirdi. MEB bazı taban puanları ile adayların kpss puanlarını yayımladı. Öğretmen adayları ise verilen mülakat puanlarına büyük tepki gösterdi. 

ÖĞRETMEN ADAYLARI UYGULAMAYA TEPKİLİ 

Öğretmen atamalarının artık sözleşmeli olarak yapılması, mülakat puanına göre atamaların yapılması, zorunlu çalışma süresinin getirilmesi, atama takvimlerinin uzun oluşturulması ve kontenjanların düşürülmesi öğretmen adaylarını sıkıntıya düşürmektedir. KPSS sınav oturum sayısının artırılması yapılırken mülakatın getirilmesi öğretmen adaylarının KPSS sınavına verdiği değeri de düşürmektedir. ''Nasılsa mülakat puanı geçerli.'' düşünülerek KPSS puanının sadece mülakatlara katılmada bir standart olması düşünülmektedir. 

Mülakatta +5 ve -5 Diye Bir Kural Yok

Öğretmenlik mülakatlarında adaylardan +5 ve -5 şeklinde puanlama verilmesi önerisi gelmişti. Bakanlık da uygulanabilir diye belirtmişti ancak KPSS ve mülakat puanlarına bakıldığında böyle bir uygulamanın söz konusu olmadığı anlaşıldı. Teknik olarak da mülakat puanlamasında +5 ve -5 diye bir sabit puanlama mümkün değildir. Öğretmenlerin soruları verdiği cevapların +5 veya -5 diye yuvarlanarak verilmesi bir çözüm olmayacaktı. Kurum bazlı puanları incelediğimizde adayların mülakat puanı KPSS puanlarından yüksektir. Genel olarak +2 /+6 arasında değişen puanlamalar verilmiş olsa da KPSS puanı 55 olan bir aday bile 90 mülakat puanıyla da öğretmen olmuştur. Yine +10, +15, +20, +25 puan verilen adaylar da vardır. Bazı adaylara da -2 /-6 arasında değişen puanlar verilmiştir.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞILAN PUANLAR 

 

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ GÖSTERENLER

 

KAMUGUNCEL.COM'UN NOTU:

Kamuya personel alımlarında mülakat uygulamalarında ister istemez birilerinin canı yanmaktadır. Sadece öğretmen atamalarında değil diğer kamu kurumlarına da mülakat ile istihdam sağlanmaktadır. Bu uygulamada ister istemez bir kısım adayların referans arama çabasına sebep olmaktadır. Miletvekili referansı veya herhangi bir referans bulmaya çalışan adaylar olduğu gibi bunlara ulaşamayan veya gerek duymayan hakkı ile atanmak isteyen adaylar olmaktadır.

Miletvekili veya siyasileride zor durumda bırakan bu uygulamanın daha şeffaf veya tamamen kaldırılması, kamuoyunda büyük sevinçle ve güvenle karşılanacaktır.