MEB bünyesinde Özel Eğitim Farkındalığını Artırma Eğitici Eğitimi Kursu Erzurum'un Aziziye İlçesi'nde düzenlendi. 

Ünevirsitelerden akademisyenler ve özel eğitim formatörlerinin görev aldığı kursa özel eğitim okullarında, özel eğitim sınıflarında, hastane sınıflarında ve ihtiyaç halinde evde eğitim hizmetlerinde görev alabilecek norm fazlası öğretmenler ve ücretli öğretmenler katıldı. 

Kursta Bakanlıkça özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere yönelik yürütülen çalışmalar özel eğitimde etik değerler, özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin özellikleri, etkili iletişim ve sosyal normlar eğitimi, bireyselleştirilmiş eğitim programları hazırlama, etkili sınıf yönetimi konularında eğitim verildi. 

Kurs ile katılımcıların özel eğitim alanındaki farkındalıkların artırılması, bilgi beceri ve yeterliliklerinin geliştirilmesi, eğitim öğretim yılı boyunca karşılaşacakları muhtemel sorunlardan ihtiyaç duyabilecekleri desteğin sağlanması ve özel eğitim hizmetlerinin daha etkili ve verimli yürütülmesi amaçlandı. 

Özel Eğitim Farkındalığını Artırma Eğitici Eğitimi Kursu 20 Ekim 2017 tarihinde sona erdi. 

Bu çalışmalara göre, özel eğitim alanında norm fazlası ve ücretli öğretmenlerden yararlanılması düşünülmektedir. 

Özel Eğitim Alanı Mezunu dışındaki öğretmenlere özel eğitim alanında görev verilmesi bu alan mezunlarının tepkilerine neden olmaktadır. 

Özel Eğitim Alan Mezunu Öğretmen adayları paylaştıkları düşüncelerinde bu alanda sadece kendilerine görev verilmesi gerektiğini düşünmektedirler.