Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanı Murat Çetinkaya Enflasyonun 2018 sonunda yüzde 23.5 olacağım 2019'da yüzde 15.2 ye ve 2020'de yüzde 9.3 e gerileyeceğini tahmin edilmektedir dedi. Çetinkaya gıda enflasyonu tahmini 2018 sonu için yüzde 13'ten yüzde 29.5 2019 Onun için yüzde ondan yüzde 13 e güncel dediğini belirtti.

Yılın 2. Çeyreğinde yemek kaybeden küresel iktisadi faaliyete dair görünüm Temmuz enflasyon raporunu kıyasla sınırlı ölçüde olumsuza döndu.

Gelişmekte olan ülkelerden portföy çıkışlarının hızlandığı bir konjonktürde döviz piyasalarında Ağustos'ta yaşanan dalgalanma alınan tedbirler ve eylül ayındaki güçlü parasal sıkıştırmayı takiben zayıfladı.

gelişen ülkelerin list birimleri yükseldi para birimleri diğer kaybettim küresel Finans koşullar bir an önce rapor dönemine göre sıkılaştı küresel ekonomideki yavaşlama Gelişmekte olan ülkelerden kaynaklandı Türkiye'de Ağustos'ta yaşanan dalgalanma tedbirler ile zayıfladı kredilerin büyüme hızında yavaşlama üç çeyrekte belirgin iç talep koşulları 3 çeyrekte enflasyon düşürücü etki gösterdi iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın 3 çeyrekte devam ettiğini öngörüyoruz Türk lirasında oynaklık Eylül ve Ekim ayında geriledi.