Eski İçişleri Bakanı ve TBMM Başkan Vekili Meral Akşener Muğla'da mitinginde çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Meral Akşener "Kimimizin elektriği kesilir, kimimizin konuştuğu kürsü yıkılır. Kimisine salon verilmez, kimisi tutuklanmayla tehdit edilir. Hadi gücünüz varsa gelin beni tutuklayın" diye konuştu.

Akşener, Milliyetçi Meslek Adamları Birliği (MİLMAB) Muğla İl Temsilciliği tarafından düzenlenen 'Milli İradenin Önemi' konferansına konuşmacı olarak katıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansta, Aşkener'i dinlemek üzere çok sayıda kişinin gelmesi nedeniyle izdiham yaşandı. Bunun üzerine Akşener, dışarı çıkarak konuşmasını  miting havasında yapmak zorunda kaldı.

Sözlerine, "Bugün buraya 'milli iradenin önemi' isimli bir konferan için geldim. Spor salonunu istedik ama vermediler" diyerek başlayan Akşener, "Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ederim, burasını bize verdi. Allah onlardan razı olsun ama gördüğünüz gibi o 600 kişilik salona sığmadık ve mecburen birarada olmak üzere karşı karşıya kaldık. Allah'ın sopası yok" dedi.

'HAYIR'CILARA HER TÜRLÜ EZİYET VAR'Türkiye'nin 'milli irade', 'millete gitmeliyiz' diyenler tarafından OHAL şartları altında referanduma götürüldüğünü belirten Akşener, "Bir kere milli iradenin tecellisi için eşit biçimde mücadele etmek, yarışmak, rekabet etmek gerekir. Hayırcılara her türlü eziyet var. Kimimizin elektriği kesilir, kimimizin konuştuğu kürsü yıkılır. Kimisine salon verilmez, kimisi tutuklanmayla tehdit edilir. Hadi gücünüz varsa gelin beni tutuklayın" diye konuştu.

 

IKBY BAYRAĞINA TEPKİ

 

 

IKBY Başkanı Mesud Barzani'nin Türkiye'ye gelmesi sebebiyle İstanbul ve Ankara havalimanlarına Kürt bayrağı asılmasına tepki gösteren Akşener, "Türkiye Cumhuriyeti'nin semalarında bir paçavra asıldı. Türkiye'nin dışında bu bayrağı göndere çeken bir başka ülke yok. Sayın Bahçeli'den ne beklersiniz? Gök kubbeyi yere indirmeyi beklersiniz. Ama şunu dedi; ya ben ya Barzani. Başbakan da dedi ki 'tercihim Barzani'" ifadelerini kullandı.

 

'ABİDİK GUBİDİK'İN ÖNÜNE GEÇECEKSİNİZ

Vatandaştan oy kullanmasını ve oylarına sahip çıkmasını isteyen Meral Akşener, "Şimdi her biriniz akrabalarınızı, dostlarınızı, komşularınızı oy kullanmaya gideceksiniz. Oylarınızın peşinde olacaksınız. Saat 17.00'te sandıklar açıldığında orada olacaksınız. Ve 'abidik gubidik'in önüne geçeceksiniz" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Sinop'ta yaptığı konuşmada 16 Nisan'da referandumuna ilişkin detayları anlatmış, "Seçimde mevcut sisteme göre siz hükümeti seçemiyorsunuz, sadece meclisi seçiyorsunuz. Kim bakan olacak kim başbakan olacak buna karar veremiyoruz. Sonra orada abidik gubidik birtakım işler oluyor. Bir bakıyorsunuz hiç aklımıza gelmeyen biri Başbakan olmuş" ifadelerini kullanmıştı.