Milyonlarca kamu çalışanı ve memur emeklilerini ilgilendiren ''Toplu Sözleşmeler'' devam ediyor. Sendikaların talepleri nelerdir ? Yapılan görüşmelerde, 2018-2019 yıllarında memur emeklilerinin ve memurların mali ve sosyal haklarında yapılacak iyileştirmeler karara bağlanacak. 2018 ve 2019 yıllarında verilecek zam oranın belirlenmesi yanında 7 talepte masaya yatırılacak. 

Memur Sen, memur emeklileri için masaya taşıyacağı şartları açıkladı. Memur ve memur emeklileri için 3 alternatif zam teklifi sunan konfederasyonun 7 talebi ise şunlar oldu.

    Ramazan ve Kurban Bayramlarında, bayram öncesinde ödenen en son maaşları ile birlikte Bin 915 YTL dini bayram ikramiyesi ödensin.

     Aynı ünvanlı kadro ya da görevden emekli olanlar arasında kurum farklılığından kaynaklı emekli maaşı farkının giderilmesi amacıyla; düşük maaş sahiplerine aradaki fark kadar ilave ödeme sağlansın.

     Emekliler ile bunların dul aylığı veya yetim aylığı bağlanmasına müstehak yakınları; kamu kurum ve kuruluşlarınca işletilen tüm eğitim ve dinlenme tesislerinden, ilgili kurumun personeli için belirlenen fiyat  tarifesi üzerinden %50 indirimli yararlansın.

     Emeklilerden muayene ve ilaç ücret farkı ile özel hastanelerde muayene farkı ücreti alınmasın.

             

      Emekliler emekli olduklarının öncesinde üye oldukları sendika ile üyeliklerini sürdürebilsin.

       Maaşlar talep halinde aylık olarak ödensin.

       Emekliler yaş sınırı olmaksızın toplu taşımadan ücretsiz olarak yararlansın.

Toplu sözleşme görüşmelerinde kurulan hizmet kolları komisyonları çalışmalarını devam ettiriyor. 11 Ağustos ve 16 Ağustos'ta olmak üzere Çalışma Bakanlığı ve sendikalar bir araya gelerek iki görüşme daha gerçekleştirecek.

Kamu İşveren Heyeti ise 14 Ağustos'ta kamu sendikalarına teklifini sunacak.