Milli Eğitim Bakanlığı sosyal medya genelgesi yayınladı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz dönem yapılan sosyal medya uyarısı tekrarlandı. Buna göre Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan MEB Personeli ve öğrencilere ait herhangi bir bilgisayar ortamına ait ses, video, fotoğrafın hukuk kuralları dışında sosyal medya da veya başka bir platformda paylaşılması durumunda yasal işlem başlatılacağı bildirildi.

Okullarda sosyal medyanın kullanılmasına dair MEB 2017/12 genelgede sosyal medya paylaşımlarının hangi yasa ve kanunlarla değerlendirileceği de açıkça belirtildi. Genelge de, BM Çocuk Hakları sözleşmesine, MEB Temel Kanununa ve Türk Ceza kanununa vurgu yapılarak, herhangi bir paylaşımın bu yasalar çerçevesinde değerlendirileceği belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü 07.03.2017 tarihli 2975829 sayılı 2017-12 Sayılı Okullarda Sosyal Medyanın Kullanılması konulu yazı ile tüm illeri uyardı. 2017-12 sayılı Genelgeyi tüm İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderen Milli Eğitim Bakanlığı sosyal medya (facebook, twitter, youtube, instagram vs) üzerinden öğrenci resimleri, öğrenci videoları başta olmak üzere yapılan paylaşımlara açıklık getirdi. Milli Eğitim Bakanlığı tüm MEB personeli ile öğrencilerin ses, görüntü, video kayıtlarının internette, sosyal medyada hukuka aykırı olarak paylaşılması halinde gerekli yasal işlemin başlatılacağı belirtildi.

Öğrencilerin Şikayeti Yeterli

Sosyal medyada kendi rızası ve bilgisi dışında herhangi bir ses kaydının, fotoğrafının veya videosunun paylaşılmasından rahatsız olan bir öğrencinin velisi aracılığı ile yapacağı şikayet paylaşımı yapan kişiyi direkt olarak ciddi yasal yaptırımlar karşısında bırakacaktır. Bu sebeple hukuka aykırı olarak sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar paylaşımı yapan kişinin başını ciddi derecede ağrıtacaktır.

Öğretmenlerin dikkatli olması gerekiyor

Sınıf içi bir etkinliğini veya öğrencileriyle hatıra mahiyetindeki bir fotoğraf ya da videoyu paylaşmakta hiçbir sakınca duymayan öğretmenlerin, paylaşımlarda yer alan görüntülerin kötü amaçlı kişiler tarafından kullanılabileceğini dikkate alarak daha hassas davranması gerekiyor.
Bunun yanı sıra öğrenci velilerinin izni olmadan yapılan sıradan bir paylaşım dahi öğretmenlerin başına ciddi sorunlar açabilir.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2017/12 Sosyal Medya Genelgesinin tamamını okumak için TIKLAYINIZ

kamugundem.com

 HABERLERİ TAKİP İÇİN SAYFAMIZI BEĞENİN.....TIKLAAA..