MEB Mart ayında 20 bin öğretmen ataması yapacağının duyurusunu yapmıştı. Çeşitli branşlarda yapılacak olan öğretmen atamaları kontenjanını açıklayan MEB, başvuru ve mülakat illerini ve tarihini açıklamıştı.

MEB Mart ayında 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması açıklamasını yapmıştı. 

MEB'DEN SÖZLEŞMELİ 20 BİN ÖĞRETMEN AÇIKLAMASI TIKLA...

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMASI NE ZAMAN YAPILACAK ? 

Sözleşmeli öğretmen atamalarına başvurular 15-21 Mart 2017 tarihleri arasında alınacaktır. Sözlü sınava hak kazananlara sınav giriş belgesi 27 Mart'ta duyurulacak. Sınav ise Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) gerektirmeyen alanlar bakımından (KPSS10) 03-07 Nisan 2017'de, ÖABT gerektiren alanlar bakımından (KPSS121) 24 Nisan-13 Mayıs 2017 tarihleri arasında yapılacak.

DAHA ÖNCE SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK MÜLAKATINA GİREN TEKRAR GİRECEK Mİ ? 
2017 Mart'ta 20 bin öğretmen atamasının yapılacağı duyurusu ve kontenjanların açıklanması, sözlü mülakatın yapılacağının duyurulması sonucu öğretmen adaylarında birçok soru işareti belirdi. Daha önce sözlü mülakata giren ve başarısız olan 60 altı puan alan adaylar tekrar mülakata girme hakkı olacak mı ?
Mülakata girip elenen öğretmenler Mart atamasında mülakata girecek mi ? Sözleşmeli öğretmenlik mülakatına tüm başvuranlar çağrılacak mı ? Daha önce mülakata giren öğretmenler tekrar mülakata çağrılacak mı ? Bütün bu soruların cevabını uzmanlarımız sitemizde öğretmen adayları için açıklıyor. Daha önce mülakata giren tüm adaylar tekrar mülakata çağrılacaktır. Mülakatlarda daha önce başarısız olanlar Mart atamasında tekrar sözlü sınava gireceklerdir. Sözlü sınav hakkı kazananlar 27 Mart'ta duyurulacak ve Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 27 Mart'ta ilan  edilecek.
 KPSS10 puan türünden başvuran adayların sözlü sınavı 3-7 Nisan,  KPSS121 türünden başvuran adayların sınavları ise 24 Nisan-13 Mayıs tarihleri  arasında yapılacak.
Sözleşmeli öğretmenlik için sözlü sınava girmek üzere yaptıkları  başvuruları onaylananlardan KPSSP10-KPSSP121 sonucunda her alan için en yüksek  puan alandan başlamak üzere, alanlar bakımından belirlenen kontenjan sayısının üç  katı aday (Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar dahil),  yerleştirildikleri sınav merkezinde sözlü sınava alınacak. Sözlü sınava katılanların sınav puanları "Sözlü Sınav Sonuç Ekranı"na  işlenecek; sözlü sınav sonucunda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılarak  sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkını elde edecek.
 
Sözlü sınava alınacak adaylar, "http://mebbis.meb.gov.tr" ve  "http://ikgm.meb.gov.tr" adreslerinden duyurulacak.
 
Sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, çalışmak istedikleri en  fazla 20 eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecek.
kaynak:kamuguncel.com