Manuel Terapi nedir? Mnuel Terapi hangi vakalarda uygulanmalı? Manuel Terapi faydaları nelerdir? Hangi terapiler var içerisinde? Tüm soruları alanında uzman Fizyoterapist Hasan SARI sizler için cevaplıyor. 

Manuel Terapi bel ve boyun fıtıkları, menüsküs kireçlenme, sinir sıkışması ve daha birçok rahatsızlıklarda ugulanabilmektedir. Uygulama sırasında hasta herhangi bir şekilde ağrı duymamaktadır.Manuel Terapi akut vakalarda 8-10 seans arası, kronik vakalarda ise 15-20 seans arası sürebilmektedir. Manuel Terapi hiçbir sağlık problemi olmayan bireylerde de koruyucu amaçlı kulanılabilmektedir. 

Manuel Terapinin kulanıldığı hastalıklar ve ağrılar.

Baş ağrısı: Baş ağrısı, başta ve bâzen de boyun veya sırtın üst kısmında gerçekleşen ağrılara verilen ortak isim. Yaygın ağrı şikâyetlerinden biridir ve hemen hemen tüm insanlar değişik nedenlerle baş ağrısından muzdarip olurlar.

Bel düzleşmesi: Boyun ve bel bölgesindeki kasların uzun süre aynı pozisyonda kalması sonucu kasların iç gerginliği artar ve beldeki ve boyundaki eğrilik giderek azalır. Uzun süre aynı pozisyonda oturmak veya çalışmak, sürekli ağır yükler taşımak gibi zorlayıcı hareketler nedeniyle disklerin içindeki basınç artar böylelikle bel ve boyun bölgesinde düzleşme meydana gelir.

Bel Fıtığı: İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan manipülasyon tedavisi, bel ve boyun fıtığı hastalarını sağlığına kavuşturuyor. Manipülasyon (elle tedavi) ya da manuel terapi, 5 bin yıl öncesine dayanıyor. Mısır piramitlerindeki hiyelogriflerde gözlendiği gibi, M.Ö. 4. asırda Hipokrat zamanında da elle tedavi uygulandığı biliniyor. Bu tedavi, dünyada A.B.D, İngiltere, Fransa, İsviçre, Almanya, Avusturya, Kanada, Rusya, Norveç gibi birçok ülkede de binlerce fizyoterapist tarafından uygulanıyor. Örneğin Amerika Birleşik Devletlerinde yılda 90 milyon manipülasyon tedavisi uygulandığı belirtiliyor. Ancak özellikle ilaç endüstrisinin sadece tıbbi yayınları ve ilaç tedavilerine yönelik araştırmaları desteklemesi ve bu tedavide de sadece fizyoterapistin el becerisi ve deneyimlerinin söz konusu olması yanı sıra, sağlık politikalarındaki desteksizliğin de etkisi ile manipülasyon uzmanı sayısı Türkiye'de olması gerekenden daha az.

Boyun Fıtığı:Boyun fıtığı, boyun omurlarının arasındaki kıkırdağın, omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi, çıkması sonucu, kola gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması ile oluşan hastalığa denir.

Kireçlenme: Halk arasında kireçlenme olarak bilinen hastalık ya da tıbbi adı ile “artroz” veya “osteoartrit” eklemlerde meydana gelen aşınma ve yıpranma sonucu ortaya çıkar. Kemiklerimizi birbirine bağlayan eklemlerimizde, karşılıklı kemik yüzeyleri üzerini kaplayan ve ağrısız ve kaygan hareketi sağlayan eklem kıkırdağı bulunur. Yıllar içinde bu parlak ve düzgün yüzeyli doku aşınır, eskir ve yer yer dökülerek altındaki kemik ortaya çıkar.Bu olaya kireçlenme denir.

Topuk Dikeni: Topuk dikeni (epinkalkanei), topuk kemiği üzerinde sonradan oluşan küçük bir kemiksi çıkıntıdır. Bu çıkıntı, ayak kemiğinin sürekli zorlanması sonucu topuk kemiğinde toplanan kalsiyum birikintilerinden meydana gelir. Kemik çıkıntısı ile ilgili olmayan ve ayak kemerindeki dokunun iltihaplanması anlamına gelen “plantarfasiit” de genel olarak topuk dikeni olarak adlandırılır.

MANUELLİFE HANGİ TERAPİLER VAR? 

Manuel Terapi yöntemi

Dorn Terapi 

Dorn terapi aynı soyadı taşıyan bir alman tarafından bulunmuş ve geliştirilmiştir. Eklem, kas, bağ ve sinirler hareket ederken dengeye kavuşturulma işlemidir. Kemik ve eklemi bozulmuş hizasından olması gereken açı ve konumuna getirmek için baskı yöntemi kullanılır. Dorn Metodu, kişinin kendi hareketleriyle birlikte terapistin yardımıyla yapılan bir beden eşitleme, omurga sistemini, bedeni, postürü düzeltme tekniğidir.

Trigger Point Terapi

Trigger point, diğer adıyla tetik nokta: Kas fibrillerinin normal fonksiyonel ilişkisinin bozulduğu alandaki hassasiyetin bölgesel bir dağılım karakterinde olduğu ağrılı kas alanıdır. Tetik noktalar, kası zayıf ve gergin hale getirerek etkiler. Bulundukları kas grubunda güçlü kasılmalara neden olur. Devamlı kasılma halinde olan kaslar kemiklere de baskı uygulayarak komşu eklemlerde de bu belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur ve komşu bölgenin kan dolaşımını bozar. Dolaşımdaki oksijenin ve metabolizmanın ihtiyaç duyduğu besinlerin azalması ve metabolik artıkların yığılmaya başlaması nedeniyle kişi ağrı sürecine girer. Herhangi bir müdahalede bulunulmadığı takdirde tetik noktalar aylar hatta yıllarca kişinin dayanılmaz ağrılara maruz kalmasına neden olur.

Kinezyotape Terapi

Kinesiotape bantlama yöntemi ortalama 25 yıldır spor yaralanmaları, ağrı tedavisi ve fizik tedavide kullanılmaktadır. Kinesiotape, yöntemi vücutta kas ve eklemleri desteklerken, vücudun doğal iyileşme mekanizmasını hızlandırır. Bantlama yöntemi özellikle sportif yaralanmaları, ortopedik ve nörolojik hastalıkları tedavi etmek için uygulanır.

Klinik Bantlama Terapisi:

Eklem problemlerinde fonksiyonu arttırmak-ağrıyı kesmek,kas ve diğer yumuşak doku problemlerinde de desteklemek-ağrıyı kesmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için kullanılan klinik rijit bantlama yöntemi özel eğitim gerektiren bir manuel terapi yöntemidir.

Koruyucu Fizyoterapi: 

Sağlıklı kişilerde fiziksel uyumun sağlanması için egzersiz ve eğitim programlarının verilmesi koruyucu fizyoterapi olarak adlandırılmaktadır.

Kişilere günlük yaşamda daha sağlıklı olabilmeleri için eğitim vermek asıl amaçtır. Ev ve işyerlerinin analiz edilerek fiziksel düzgünlük için eşyaların ve araçların düzenlenmesi,yardımcı gereçlerin önerilir.

 TÜM KAMUGUNCEL OKURLARINA TÜM SEANS ÜCRETLERİNDE %20 İNDİRİM

Manuellife Terapi merkezi : Sultangazi/ İSTANBUL 

Ulaşmak için TIKLAYINIZ