Kamudanhaber.net verdiği haberinde Liselerin 3 yıla düşürüleceğini ve çalışmaların başladığını ve bürokratların reform için mesai harcadığını belirtti. 

''

Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK, 15 Ekim’de vizyon belgesini açıklayacak .

Bakan SELÇUK , bürokratları ve danışmanları ile neredeyse tüm mesaisini 15 Ekim Vizyon belgesi için harcıyor .

Milli Eğitim Bakanlığında Ömer Dinçer döneminden bu tarafa eğitimde köklü reform yapılmıyor .

Son 5 yıl fetö olayları , dershaneler ve terör örgütleriyle mücadele ve bunun yanında sadece personel sorunlarıyla geçti .

Eğitim’in en sorunlu alanlarının başında gelen Ortaöğretim de ciddi bir yapılanma gelebilir.

Meslek lisesi memleket meselesi dememize rağmen , Meslek Liseleri dip yapmış durumda ...

Ankara’nın en gözde meslek liselerinde20-30 öğrenci kaydı bulunan okullar var . Bu okullara zorunlu meslek lisesi tercihi olmasa neredeyse birçoğuna kayıt edecek öğrenci bulunamaz hale gelmiş durumda ...

Yine İmam Hatipler’de ciddi bir nitelik sorunu yaşansa da , imam hatip düşmanı ilan ederler korkusuyla , samimi insanlar bile eleştiri yapamıyor .

Anadolu liselerinin kapasitesi 360 binden 620 bine çıkartılmış durumda ...

İkili Eğitim yapan ve haftalık 40 saat ders yükü bulunan okulların durumu içler acısı ...

Yine Meslek Lisesinde 4 yıl okuyup elektrikçi , tornacı olacak kişilerin 4 yıl boyunca liselerde bekletilmesi , Lise bittikten sonra da elektrik prizini değiştiremeyen öğrenciler de cabası ...

Anadolu liseleri ve Fen liselerinde bile öğrenciler son sene okula gitmek istemiyor , Temel Lise ve dershanelerle son yılı geçirip sınavlara hazırlanmak istiyorlar ...

Binbir ümitle açılan ve seçme öğrenci alınan proje okullarına torpille öğretmen alınıyor . Öğrencileri bu okullara alırken sınav yapan Bakanlık , öğretmenleri seçerken Sınav yapmayı akıl edemiyor !

Bu okulların müdürlerinin tamamının aynı sendika üyesi olması bile durumu özetlemeye yetiyor ...

Ticaret Liselerinin başına Anadolu eklenerek güncellenmek istense de bu okullar 1970 -1980’li yıllarda daktilocu yetiştirmek için açılmış misyonunu kaybetmiş okullar olarak halen faaliyet gösteriyor ...

Liselerimizi nitelikli , niteliksiz olarak bölüp en zeki öğrencilerimizi sınavla bu okullara yerleştirsekte ; idareci ve öğretmenlerini aynı sendika üyeleri arasından torpille atıyoruz . Nitelikli öğretmen ve idareci seçimine kafa yormuyoruz .

Sonuç olarak ; Ortaöğretim kurumları ve sorunları hakkında sayfalarca kitap yazsak yine de eksik kalan birşeyler olacak kadar sorunumuz var .

Bakan SELÇUK, 15 Temmuz Vizyon belgesi için en çok bu alana kafa yormak zorunda kalacaktır .

Meslek Lisesinde Elektrik bölümünde okuyan bir çocuk tahminen artık 4 yıl okula gitmek zorunda kalmayacaktır . Bu ve buna benzer liseler 3 yıla inebilir .

Anadolu ve Fen liselerinde ise okula devam eden , başarılı öğrenciler için okulu 3,5 yılda bitirme fırsatı verilebilir. 

Ya da tüm liseler 3 yıla indirilip , Anaokulu zorunlu hale getirilebilir .

Bütün bu sorular 15 Ekim günü cevabını bulacak .

Ancak liselerin angarya ya dönüşen 4.sınıfları için mutlaka bir çözüm üretilecektir .

 

kamudanhaber.net