Ekonominin ve Konut Emlak sektörünün de canlanması amacı ile Torba Yasa kapsamında Kredilerinde sorun yaşayan kurum ve kişiler için uygulama getirilmişti. Sicil Affı Resmi Gazete'de yayınlanmasına rağmen vatandaşlar bankalardan eli boş dönüyor.

Hükümet tarafından vatandaşa bir müjde olarak sunulan sicil affından vatandaşlar yararlanamıyor. Bu konuyla ilgili son açıklamayı yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi sicil affı sayesinde kara listede olan herkesin artık beyaz bir sayfa açabileceğini ifade etmişti. Hükümet tarafından yapılan bu açıklamalar birçok vatandaşı sevindirdi ancak uygulamada öyle olmadı. Sicil affı son dakika gelişmelerini sizlerle paylaşıyoruz.

Bankalar sicil affını tanımıyor

Resmi gazetede yayımlanarak 2017 yılından itibaren vatandaşın sorunlarına çözüm sunması beklenen sicil affını bankalar tanımıyor. Birçok vatandaş sicil affı resmi gazetede yayımlandıktan sonra bankalara koşsa da bankalardan aldıkları cevaplar hayal kırıklığı yaşamalarına sebep oldu. Devlet bankaları da dahil olmak üzere birçok banka sicil affından yararlanmak isteyen müşterilerine hiçbir şekilde yardımcı olmuyor.

Devlet Bankaları da sicil affını görmezden geliyor

Özel bankalarda umduğunu bulamayan vatandaşlar çareyi Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi devlet bankalarına koşmakta bulsa da, orada da özel bankaların tutumlarından farklı bir tutumla karşılaşmıyorlar. Devlet bankaları da tıpkı özel bankalar gibi böyle bir affın söz konusu olmadığını savunuyorlar.

Bankaların sicil affı savunması

Bankalar sicil affı sebebiyle müraacatta bulunan vatandaşlara henüz resmi gazetede yayımlanmadığını, sicil affı diye bir uygulamanın olmadığını söyleyerek vatandaşın talebini geri çeviriyor. Bu durum vatandaşı çileden çıkarırken, bankaların da hükümetin başlattığı bu uygulamayı tanımaması akıllara birçok soru işaretini getiriyor.

Vatandaşlar sicil affından yararlanamıyor

Hükümetin özellikle referandum öncesinde vatandaşı  rahatlatmak adına ve piyasasının canlanması adına çıkardığı yasa hiçbir banka tarafından tanınmadığı için vatandaşlar sicil affı fırsatından yararlanamıyor. Üstelik bu durumu bankaya müraacat eden vatandaşların tamamı yaşadığı halde hükümet yetkilileri konuyla ilgili hiçbir şekilde bilgilendirilmiyor. kamugundem.com bankalara başvuru yapan ancak umduğunu bulamayan vatandaşların kendilerine ilettikleri sitemlerini paylaşarak hükümet yetkililerine sesleniyor.

Sicil affı nedir? Kimler yararlanabilir?

Sicil affı kredi veya kredi kartı borcu gibi sebeplerle Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından kara listeye alınmış sicilleri bozuk kişilerin sicillerini temizleyerek kara listeden çıkabilmeleri adına hayata geçirilmiş bir yasadır.
Bakanlar kurulu onayı ile Resmi gazetede yayımlanarak hayata geçirilen sicil affından daha önce kredi veya kredi kartı borcundan dolayı Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi kayıtlarına geçerek kara listeye düşmüş kişiler yararlanabilir. Sicil affından yararlanmak isteyen kişiler kara listeye düşmelerine sebep olan borçları 6 ay içerisinde yapılandırma ile ödediği takdirde sicillerini temizleme fırsatı buluyor ve yeniden kredi kullanabiliyorlar.

Sicil affı kanunundan yararlanmak isteyen vatandaşların yaşadığı mağduriyetler

Sitemiz kamugundem.com'a sicil affı mağduru vatandaşlar tarafından gönderilen şikayet maillerini paylaşıyor ve yetkililerin takdirine sunuyoruz.

Osman E.: Bankaya sicil affından yararlanmak için gittim fakat banka yetkilisi öyle bir şey olmadığını resmi gazetede yayımlanmadığını söyledi. Oysa ki resmi gazetede yayımlandı. Bankalar hükümete kafa tutuyor resmen.

Ali K. : Borcumu yapılandırıp 6 ay içinde ödeyip sicilimi temizleyerek ticari hayatıma devam etmek istiyordum. Bu yasa benim ve ailem için oldukça umut vericiydi ancak bankalara gittiğimde her bankadan aldığım tek cevap "öyle bişey yok" oldu.

B.K    : Sicil affının Resmi Gazete'de yayınlanmasını bekledim ve ardından devlet bankasına başvurdum. Bana verilen cevap ise ''Bize öyle bişet tebliğ edilmedi.'' olmuştur. Lütfen bizi devlet bilgilendirsin neden çıktı bu yasa bizler yararlanamayacaksak.

Sercan L: Bankalarla problem yasadıktan sonra tüm borcumu ödedim. Kara listede olduğum için yararlanamadım fakat bu affı duyunca bankalara başvuruda bulundum.Çok düşük limitli kart dahi vermediler.