Kpss ve sınav şartı olmadan hangi kurumlar memur alacak ? Hangi kurumlar sınavsız memur alacak ? Memur alımında hangi kurumlar Kpss ve sınav şartı aramıyor ? Lise mezunu memur alan kurumlar hangileridir ? 

15 Temmuz Darbe irişiminin ardından kamu ve kuruluşlardan yüzbinlerce memur ve çalışan ihraç edildi. Birçok kamu kurumlarında çalışanlar ise tutukluluk veya farklı bir neden ile görevinden ayrıldı. Başkanlık referandumu öncesinde hükümet istihdam seferberliği ilan etti. 500 bin kişiye istihdam sağlanacağı söylenirken bunların birçoğu kamu kurumlarında istihdam edilecek. 

KPSS puanı şartı aramadan memuriyete geçebileceğiniz kurumlar oldukça istisnai kurumlardır. 15 Temmuz Darbe girişiminin ardından yapılan ihraçlar, gözaltılar ve açığa almalar sebebiyle kamu kurum ve kurumlarında 100 binden daha fazla memur ihtiyacı oluştu. KPSS'siz memur alım haberleri veya kamu personeli alımı haberleri birçok vatandaş tarafından araştırılmaktadır. FETÖ ve PKK ihraçları sebebiyle boşalan memur kadrolarını doldurmak için hükümet referandum öncesinde adeta seferberlik ilan etti. Bunun yanında herhangi bir şüphenin akılda kalmaması adına 657 sayılı devlet memurları kanununda merkezi atama sistemlerine güvenlik soruşturması istenmesi şartı da eklendi.

Yani artık kişi KPSS veya mülakatlardan yüksek puan almış olsa dahi yapılacak güvenlik soruşturması sonrasında memur olması mümkün olmayabilir. Bunun yanında birçok kamu kurumuna mülakat ile memur ataması usulü getirildi. Hatta bazı kamu kurumlarında KPSS puanları sadece mülakata girmeye hak kazanmaya sebep olabilirken, memur olarak atanması tamamen mülakattan alacağı puan ile yapılmaktadır. Yani artık birçok kamu kurumunda memur olmak için yüksek KPSS puanına sahip olmak yetmiyor.

Yukarıda KPSS şartının hiç aranmadığı istisnai kurumlar olduğundan bahsetmiştik. Bu kurumlarda KPSS şartı aranmamasına rağmen hiçbir sınav yapmadan da memur alımı gerçekleştirmemektedirler. Peki KPSS'siz memur alımı yapan kurumlar hangileridir?

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri kadroları,
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği Memurlukları,
Özelleştirme İdaresi Başkanlığında Başkan, Başkan Yardımcısı, Başkanlık Müşaviri, Daire Başkanı, Proje Grup Başkanı ve Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği memur kadroları
Başbakan baş müşaviri memur kadroları,
Başbakan ve Başbakanlık Müşaviri memur kadroları,
Bakan Yardımcısı memur kadroları,
Savunma Sanayii müsteşarlığına ait Müsteşar, Müsteşar Yardımcısı, Hukuk müşaviri, Daire Başkanı, Uzman, Uzman Yardımcısı, Müşavir Avukat ve Şube Müdürü (Uzman) memur kadroları

Yukarıda belirtilen KPSS'siz memur alımı yapan kurumların hemen hepsi referans üzerinden ve sözlü sınava dayalı olarak kamu personeli alımı yapmaktadır.
kaynak:kamugundem.com