Eskişehir'de kedi miyavlaması sendromlu olarak doğan Zeynep bebek'in sesini Sağlık Bakanlığı duydu. Sağlık Bakanlığı'nın sesini duymasından sonra verilen rapor sayesinde Özel Rehabilitasyon merkezinde tedavi görmeye başladı. Anne ve Babalarının kızlarının ona seslenmesini çok arzu ettiklerini söyledi. 

Eskişehir'de ''kedi miyavlaması sendromu'' ( cri du cahat) rahatsızlığı ile 7 aylık doğan Zeynep bebek, Sağlık Bakanlığı'nın sesini duyması ile artık tedavi görecek. 

Zeynep Bebeğe koyulan teşhis sonrası anne Ezgi ve baba Mehmet Erdoğan şok yaşadıkları ve yardım taleplerini Sağlık Bakanlığı'nın duyduğu ve Zeynep Bebeğin artık tedavi edileceği belirtildi. 

Kedi Miyavlaması Sendromu (cri du chat) nedir ?

Tıbbi Uzman Dr Türkan Tünerir sendroma ilişkin yaptığı açıklamada, ''dünyada yaklaşık 50 bin bireyde bir görülen hastalığın fizik tedavi alanındaki tüm özel hastane ücretlerini devletin karşıladığını aktararak şöyle devam etti:

  • "Maalesef hastalarımızın aileleri bu konuda tam bilgiye sahip değiller. Sigortalı bir aile, çocuklarının tedavisi için bütün özel fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerini kullanabilirler. Devletimiz bu anlamda masrafları karşılıyor. Kedi miyavlaması sendromu olarak bilinen vakaların yüzde 85'i spontane hasarlar sonucu oluşurken, yüzde 15'i ailesel kromozom anomalileriyle alakalı. Ailesel olgularda, tekrarlayan gebeliklerde 5p delesyonlu vakalara yeniden rastlanma ihtimali normal toplumdan çok daha yüksek olan bir hastalık. Tedavisine kurumumuzda devam ediyoruz. Umuyorum ki ailesinin duaları kabul olur ve Zeynep sağlıklı bir birey olarak yaşamını sürdürür."