ABD donanmasından yapılan yazılı açıklamada 5 Kasım 2018 de Karadeniz üzerinde uluslararası hava sahasında uçan Amerika Birleşik devletlerine ait MP- 3 uçağına bir Rus Su-27 uçağınca önleme yapıldı. 

Rus uçağının pilot vemürettebatı riske atacak şekilde Yüksek hızda göre uçağın önüne geçmesinden dolayı bu yakınlaşmayı güvenli olmayan bir önleme olduğu belirlendi ifadesine yer verildi.

 

Yapılan açıklamada Rus savaş uçağının Amerika keşif uçağının önünden bir kez daha geçtiğini bu sırada uçağın hızını artıran ve uçağın egzozundan ateş çıkaran özelliğini kullanarak Amerikan uçağında türbülans ve titreşime neden olduğu kaydedildi.

Pentagon tarafından yapılan açıklamada olayın sorumsuzca olduğu belirtildi. Yapılan açıklamada önleme yaklaşık 25 dakika sürdü Rus ordusunun uluslararası hava sahasında tatbikat yapma hakkı var ancak bu önleme sorumsuzca 7 değerlendirmesi yapıldı.

 

Öte taraftan konu ile ilgili günlük basın brifinginde açıklama yapan Pentagon sözcülerinden Eric Pahon, Rus uçağını Amerikan uçağını çok yaklaştığını belirterek bunu tehlikeli kılan şey telsiz irtibatını sağlamadıkları ve uçağımıza çok yaklaştılar dedi.