Ak Parti, Bakanlar Kurulu'nda değişikliğine gidecek. Kabine değişikliğinin tarihi belli oldu. Kabinede süpriz isimler olacak. 

AK Parti'de gözler yapılacak olan kongrede iken diğer yandan da Bakanlar Kurulu'nda değişiklikler de gündeme geldi. Kongre sonrasında kabinede değişiklik yapılması bekleniyor.

21 Mayıs'ta kongre ile taşların yerinden oynayacağı AKP'de Genel Başkanlığa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oturmasından sonra kabinede değişikliklerin yapılacağı da konuşulmaya başlandı. 

Kulislerde Erdoğan'ın önce Genel Başkanlığa oturacağı ardından kabinede 7-8 bakanın değişileceği konuşulmaya başlandı. 

Yerini koruyacak bakanların olduğu söylenirken, Aile Bakanı, Adalet Bakanı, Eneri Bakanı ve İçişleri Bakanlığında isimlerin korunacağı belirtildi. 

AKP içinde Ülkücü kökenli isimlere kabinede yer verileceği dile getirildi.

Ali Babacan ayrıntısı

Siyaset, kendi içine çeki düzen verirken diğer yandan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 2019 yılına bugünden yapılan ince hesaplarla dikkat çekiyor, AKP’de uzun süredir ‘kenarda’ bekleyen eski bakan Ali Babacan’ın adı yeni kabine için geçerken kulislerde Cumhurbaşkanlığı seçimine işaret ediliyor.

Kongre sonrası değişikliğin yapılması düşünülürken tam tersi bir karar alındı.Bu kararda da en önemli etmen ise ise yeni kurulacak MKYK tarafından görevden alınan bakanların durumlarının değerlendirilmesi düşüncesi oldu.

3 Mayıs'ta Değişiklik Olabilir

Kabinede yapılacak değişiklik için düşünülen tarihin 3 Mayıs olduğu söylenirken, yeni isimlerin Çarşamba günü açıklanacağı düşünülüyor.

kaynak:t24