Türkiye'de tek değişmeyen sistem taksi sistemi. İstanbul düşünüldüğünde ise taksi sahibi olmak neredeyse zenginlik ile aynı derecede olmak demektir. İstanbul'da taksin olsun ömür boyu çalışma. 

Türkiye'de taksi sistemi şu şekilde işlemektedir. İstanbul'u örnek alırsak, belli sayıda taksi plakası olduğundan taksi plakaları artık çok pahalı. Taksi plakası sahipleri ise neredeyse arabalarında çalışmazken bu sistem kiralama ile gitmektedir. Taksicilik yapmayı düşünen vatandaş evraklarının tam olması şartı ile önce ticari bir araba alıyor, üstüne taksi plakası kiralıyor, üstüne belli galerilere her yıl hava parası denilen ücreti veriyor. 

Rusya'ya ile karşılaştırırsak, Rusya'da taksicilik yapmayı düşünen vatandaş kursuna giderek başarılı olmak şartı ile belgesini alıyor. Belgesini alan şahıs belediyeden vergi numarası alarak kendi aracını dahi taksi yapabiliyor. Plaka kirası yok, hava parası yok. 

İstanbul'da taksi şoförleri, yakıt ücretini, aylık maaşını, plaka kirasını, yedek parça ücretini, tamir ücretini, galeri hava parasını yolcudan karşılamak zorunda kalıyor. 

Bu düzen neden böyle devam ediyor ve çalışmayan bir kesime para kazandırılıyor

Halk mı önemli yoksa çalışmayanların para kazanması mı ? Herşeyde Avrupa sistemi uygulanırken taksicilikte neden Avrupa kriterleri uygulanmıyor ?

İstanbul'da düzen Rusya'da ki taksicilik sistemi gibi olursa hem trafik rahatalayabilir hem vatandaş ucuz taksi kulanır hemde çalışan şoförler kazanabilir. 

İstanbul'da Bozuk Taksi Düzeninde Vatandaşın Cebi Yine yanacak.

Daha önce taksilere iki yıl üzerine yüzde beş oranında zam yapıldığını belirten İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur şunları söyledi:

“Taksimetre ücretlerine iki yıl üzerine zam adı altında yüzde beş oranında düzenleme yapılması artan giderlerimizin yanında bizleri çok zorlayan bir durum olmuştu. Yaptığımız başvurular ve görüşmeler üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyemiz taksicilerin çalışma şartlarını görmezden gelmemiş ve her yıl yaşanan zam polemiğini sonlandırmıştır. Bizler için her yıl zam yapılacak olmasının karara bağlanması son derece önemlidir. Belirlenen oran da esnafımıza nefes aldıracaktır. İBB yetkililerimize kendim ve esnafım adına müteşekkirim.”

Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) yapmış olduğu yeni düzenleme ile artık taksimetre ücretlerine her yıl eylül ayında düzenli olarak TEFE-TÜFE, asgari ücret ve yakıta gelen zam oranlarının ortalaması alınarak zam yapılacak.

İTEO Başkanı Uğur zam oranı ile ilgili müşterilerin taksicilerin çalışma şartlarını da düşünerek anlayış göstermelerini beklediklerini belirtti.

Zamlar şöyle:

Açılış 4 TL
Km 2,5 TL
Kısa mesafe 10 TL

MEMUR ZAMMINDAN FAZLA

2018 ve 2019 yıllarını kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri’nde memurlara 2018 yılı ilk 6 ay için yüzde 4, ikinci 6 ay için yüzde 3 buçuk, 2019 yılı ilk 6 ay için yüzde 4, ikinci 6 ay için yüzde 5 oranında zam yapılması hususunda anlaşmaya varılmıştı.