FETÖ Soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Kadir TOPBAŞ'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı sağlık sebepleri gösterilerek tahliye edilmişti. Sağlık sorunları gerekçe edilip tahliye edilirken Mahkeme kararında ''‘telafi edilemeyen durumlar doğabileceği’ne dikkat çekmiş. 

''Ankara'da dayısı olan tahliye oluyor.''

İBB önünde 15 Temmuz Darbe girişiminde tutuklanan askeri okul öğrencilerin aileleri eylem yaptı. Ellerinde ''Ankara'da dayısı olan tahliye oluyor.'' dövizleri taşıyan asker yakını aileler çocuklarının da tahliye edilmesini istedi. 

‘Yargılamayın’ demiyoruz, adalet istiyoruz’

İBB’nin Fatih’in Saraçhane semtinde bulunan binasının karşısında bir araya gelen öğrenci yakınları, sağlık problemleri olan tutuklu askeri öğrencilerin tahliye edilmesini istedi.

Türk bayrakları taşıyan 20 kişilik grup, ‘Sağlık bahane, adalet nerede’ ve ‘Sağlık sorunlu öğrencilere tahliye istiyoruz’ yazılı dövizleri açtı.

Öğrenci yakınlarından Ali Orhan Şentürk, Kavurmacı’yı örnek göstererek şunları söyledi: “Yaralı olan öğrenciler ve tedavisi yapılmayan öğrenciler var. Onların da tahliye edilmesini istiyoruz. Adalet istiyoruz. ‘Yargılamayın’ demiyoruz. Onlar masum. Başkasına sağlanan hakkın öğrencilere de sağlanmasını istiyoruz. Yargılanmaktan korkmuyoruz. En ince ayrıntısına kadar bizi araştırın.

Bağırmak, çağırmak, yıkmak bizim kitabımızda yok.”

 

 

‘Dayısı olan tahliye oluyor’

 

Bir askeri öğrencinin annesi Fatma Okka da gelecek bayramda öğrencilerin tahliye edileceklerini ümit ettiğini ifade ederek, “10 aydır biz zulüm çekiyoruz. Bize üç aydır gün veriliyor. Daha fezlekemizin tamamlanmadığı söylendi. Çocuklar bu bayram tahliye bekliyorlar. Parası olan, Ankara’da dayısı olan tahliye oluyor. Yargılansınlar ama daha fezlekeleri hazır değil” dedi