Birçok anne adayının merak ettiği soruların cevabını buraya topladık. Hamilelikte ne tür sporları yapmalıyız? Hamilelikte hangi egzersizler zararlı? Gebeliğin kaçıncı ayına kadar spor yapılmalı? Hamileler için hangi spor dalları daha yararlı? Sporun gebe ve gebeliğe etkileri nelerdir? Gebelikte spor yapmak doğru mudur? sporcu gebe(hamile) ise nasıl davranılmalıdır? Antreman ve müsabakalar kısıtlanmalımıdır? Gebelikte spor yapmanın riski var mı?

Hamilelik ve spor ilişkisi üzerine her sorumuza yüksek düzeyde net cevaplar bulabileceğimiz sayı ve çeşitlilikte bilimsel çalışma ne yazıkki bulunmuyor.Fakat bugüne kadar yapılmış araştırmalarda, gebelik esnasında yapılan ezgersizin anne veya bebeğe zarar verdiği yönünde hiçbir kanıt bulunmadığı söylenebilir. 1985 yılında Amerikan Obstertik Jinekoloji Koleji (ACOG), gebe ve bebeğe ait riskleri azaltmak için sporcu veya spor yapanların gebelikte yaptıkları egzersizin şiddetinde ve süresinde kısıtlamalar önerdi. 2002 yılında ise bu görüşlerini tekrar gözden geçirerek özetle şu önerileri yayınladı.Gebelikte çoğu egzersiz türleri güvenlidir fakat bazı tip egzersizler hamile kadınlar için rahatsızlık verici, yorucu yada zararlı olabilirler. Hamile kadınlar bir kontrendikasyon olmadığı sürece düzenli ve orta şiddette egzersiz yapmaya teşvik edilmelidirler. 

Sporcular içinde dahi altıncı aya kadar antremanı sürdüren, dördüncü ay içinde müsabakalara katılan milli düzeyde sporcular uzun mesafe koşucuları bulunduğu saptanmıştır. Bir başka anektodal bildiride ise 33 yaşında bir maratoncunun gebelik teşhisinden sonra haftalık koşu mesafesini 155 km'den 107 km'ye, koşu nabzını ise 140-180 arasından 130-140 arasına çekerek doğumun üç gün öncesine kadar antrenmana devam devam ettiği ifade ediliyor. Bu sporcunun sezeryanla ikiz doğurduktan sekiz gün sonra antrenmanlara yeniden başladığı bildiriliyor. Sporcuların doğum sonrasında yüzde 90 nının eski performansını aştığıda belirtiliyor.

SPORUN HAMİLEYE VE GEBELİĞE ETKİLERİ 

Sporun gebelik süreci, doğum, anne ve bebek üzerine gösterilmiş hiçbir olumsuz etkisi bulunmuyor.Fiziksel aktivitenin normal insan sağlığı üzerindeki bilinen olumlu etkilerinin gebelik içinde geçerli olduğunu kabul etmek gerekir. Hamile kadınların bu etkilerden yararlanmaya devam etmek için spora teşvik edilmesi bu yönden öneriliyor. Fakat hamileler arasında spor yapma oranı düşük olduğu gibi, hekimlerinde onları teşvik etmek için enerjik davranmadıkları bildiriliyor. 

SPORUN HAMİLELERE OLUMLU ETKİLERİ

Sporun hamilelerde gebelik diyabeti,pre-eklampsi,kilo alımı, kısa doğum süresi, sezaryen oranı,  uykusuzluk, anksiyete,  bel ağrıları, kabızlık, şişkinlik, bulantı, ödem, halsizlik, mod, postür, doğum sancıları, doğumdan sonra vücut şeklini yeniden kazanma ve stria oluşumu üzerinde olumlu etkiler gösterdiğini bildiren çalışmalar var. Sporun gösterdiği ifade edilen bu faydaları araştıran ve olumlu bir etki görülmediğini bildiren çalışmalarda az değil ancak olumsuz bir etki ileri süren hemen hiç yok. 

DOĞUM SONRASI DEPRESYONA ETKİLERİ 

Sporun doğum sonrası depresyon belirtilerini azalttığı bildirilmektedir. ACOG spora erken dönüşün, doğum sonrası depresyonunda azalışla birliktelik gösterdiğini bildiriyor.Bunun için egzersizin stres uyarıcı nitelikte değil de stres giderici nitelikte olması ön koşul olarak ifade ediliyor.

SPORUN MUHTEMEL HAMİLELERE OLUMSUZ ETKİLERİ  

Sporun gebeliğe olumsuz etki göstermediğini söyledikten sonra bu başlık lüzumsuz gibi görülebilir. Fakat bazı potansiyeller var,  bunların hatırda tutulması gerekiyor. En azından kontak ve yarı kontak sporlarda, kaynak, bisiklet gibi sporlarda bir şiddetli travma riski olduğu aşikar. Bu nedenle hamilelikle ortaya çıkan zarar potansiyellerinin göz önünde bulundurulması gerekir. Nabız sınırı 155/dakika öneriliyor. 

kamuguncel.com