Hakim ve Savcılara yeni çıkarılacak KHK ile müthiş ek zam verileceği gündeme düştükten sonra memurlar tepki gösterdi. Ahmet Davutoğlu döneminde Hakim ve Savcılara neredeyse asgari ücret kadar zam verilmişti. Şimdi ise yeni çıkarılacak KHK ile 1. Sınıf Hakim ve savcıların maaşına 2 bin 700 TL ek zam yapılması planlanmaktadır.

Yapılması Düşünülen Zamdan Kimler Yararlanacak 

Yapılması düşünülen zamdan 11 bin 116 hâkim, 4 bin 828 savcı olmak üzere toplam 15 bin 944 yargı mensubunun yararlanacak.

Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 3 milyon çalışanın ve iki milyon emeklinin ‘yok sayıldığını’ belirtti: “Bu, büyük bir adaletsizliğin doğmasına neden olacaktır.” Aynı uygulamanın üç yıl önce de yapıldığını hatırlatan Koncuk, hakim ve savcıların maaşlarına zam yapılırken diğer adalet teşkilatı çalışanlarının bu artıştan mahrum bırakıldığını vurguladı.

Koncuk, memurların eriyen maaşlarının telafisini istediklerini, nöbet ücretlerinin artması, fazla mesai ödemesinin yeniden uygulanması, ek ders ücretlerinin yükseltilmesi gerektiğini vurguladı.

Koncuk sözlerini şöyle tamamladı: “Memurları altı ay boyunca 81.1 TL’ye mahkûm eden anlayış, bir kalemde hâkim ve savcılara bu paranın tam 37 katını vermeyi vaat ederken, diğer adalet çalışanlarını ve tüm memurları yok saymaktadır. Hâkim ve savcılarımıza yönelik bir düzenleme yapılırken diğer kamu görevlileri bir köşeye atılmamalıdır.”

kaynak:sozcu