CHP Milletvekili Mustafa Balbay, Meclis Kürsüsünden vekillere çağrıda bulundu. Vergi konusunda açıklamalar yapan CHP Milletvekili Mustafa Balbay, vergi adaletsizliğini eleştirdi.

''Simit alan yüzde 8 verirken gemi alan yüzde sıfır veriyor''

TBMM kürsüsünden milletvekillerine seslenen Balbay,

''Gemi alırken vergi sıfır, ÖTV sıfır, bütün vergiler sadece yüzde 1 daha üste çıkmıyor. Ama bu geminin kazancını vergilendiriken Malta'yı tercih ediyorsunuz. Sormak istiyorum bugün. Hangi yüzle vergi düzenlemesi yapıyorsunuz bugün.Hangi yüzle halktan alacağımız vergilerin şu kadarını azalttık, şu kadarını  çoğalttık diyorsunuz. Ve şuanda bu gemicilik sektöründe, sokaktaki vatandaşın simit alırken ödediği vergi %8 fakat, yat simidinin vergisi %0 geminin vergisi %0 . Hiç mi vicdanınız sızlamıyor ? Türkiye'nin vicdanında Türkiye'nin tarihinde Malta denince bu ülkenin bağımsızlığı için mücadele eden insanlar vardı. Ama bügün sizin tarihinizde Malta, vergi vermek istemeyenlerin tercih ettiği yer olarak anılacak.'' 

''Hangi yüzle halka dolarınızı Euro'nuzu çıkartın diyorsunuz ?''

''Bu ülkeyi yönetenlerin, vergiyi Türkiye'den kaçırıp yurtdışına gittiği bir ortamda hangi yüzle halktan siz dolarınızı çıkartın, Euro'nuzu çıkartın diyorsunuz ?'' ifadelerini kulanan Balbay'ın konuşması alkış aldı.