Yeni çağda çocukların teknoloji ile bütünleşmesi derslere olan ilgiyi azaltmıştır. Derslere olan ilgiyi artırmak için teknoloji destekli eğitime önem verilmeli ve şu hususlara dikkat edilmelidir. 

Bilgisayar kullanımı, öğrencilerin teknoloji konusunda önceden deneyimledikleri konuların dramatik bir şekilde değiştiği, sınıfta çok çeşitli beceri ve yeteneklerin olacağı konulardan biridir. Öğretmenler, birincil sınıfta tabletleri ve cep telefonları hızlı bir şekilde tercih edilen cihazlar haline geldiğinden, öğrencilerinin temel işlevlerle uğraştığını ve bir PC kullanmaya alıştıklarını bildirdiklerini belirtti. Programlamada mükemmel bir öğrenciniz olabilirken, aynı öğrencinin şaşırtıcı bir şekilde, dosyalarını ağ üzerinde bulmak gibi daha temel görevlerle uğraşan biri olması da nadir değildir. Her bir çocuğun maruz kaldığı ve teknoloji deneyiminin çok çeşitlilik gösterdiği dersler veriyorsanız, bu zorlukların üstesinden gelmenin en iyi yolu nedir?

 

Gerçek dünyadaki teknoloji endüstrileri

Öncelikle, teknoloji endüstrisinde çalışan insanların nadiren yalnız çalıştıklarını kabul etmek önemlidir, öyleyse neden öğrencileriniz? Stereotip genellikle bir bilgisayarda yalnız 'geek' imgesini desteklerken, gerçekte bu durum nadiren geçerlidir. Bağlı bir dünyada yaşamak, evden çalışanlar bile çevrimiçi forumlar, görüntülü arama veya e-posta da dahil olmak üzere araçları kullanarak dünyanın dört bir yanındaki meslektaşları veya diğer uzmanlara erişebilirler, neden bunu sınıfta tekrarlamaya çalışmayın? Teknoloji endüstrisindeki diğer çalışanlar için, takım halinde çalışmak, birbirlerinin projelerinin çeşitli yönlerini desteklemek nadir değildir. Bu kavram, sınıflarınıza iletmek için önemli olan bir konudur.

 

Destekleyici bir ortam oluşturun

Destekleyici bir ortam, öğrencilerinizin etkin öğrenmelerini sağlayacak ve herkesin başarıya ulaşması ve gelişmesi için fırsat vermesi sağlanacaktır. Derslerdeki öğrencileri zorlayan ve zorlayan bağımsızlık teşvik etmek için kaynakların mevcut olmasını sağlamak, ayrıca gerektiğinde yardım ve güvence sağlama. Yardım kılavuzları ve ekranlar, sınıf ortamının tüm öğreniciler için etkili olmasını sağlayabilir. Belki de eşleştirilmiş programlama veya eşleştirilmiş görevler, öğrencilerinizin meslektaşlarıyla işlerini ve anlayışlarını tartışmaya ve ifade etmeye alışmalarını sağlamak için bu destekleyici düzenlemenin oluşturulmasına yardımcı olabilir. Sınıfınızın diğer öğrencilere danışmaya teşvik edildiği bir bağımsızlık ve özgürlük duygusunun verilmesi, açıklama yapabilen ve başkalarına yardım edebilen kişiler için bir anlayış gömerme etkisi doğuracaktır. Destek arayanlar için yardım istemek için yeterli olup olmadığına dair bir garanti var. Buna ek olarak, yardım talep etme ve 'yanlış' olma ile ilgili herhangi bir korkunun büyük oranda azalması muhtemeldir.

İşte tüm öğrencilerin başarılı olabileceği bir ortam yaratmada yardımcı olacak bazı fikirler:

  • Öğrencileri desteklemek için dijital liderlerin kullanılması
  • Öğrencileri desteklemek için bloglar, forumlar veya açıklayıcı videolar
  • Hesaplamalı düşünme ile ilgili temel kavramları öğrenmelerine yerleştirin
  • Öğrencilere nasıl yardım isteyeceklerini öğretmek

 

Öğrencileri desteklemek için dijital liderlerin kullanılması

Dijital liderleri, bilgi işleminin çeşitli yönlerinde eğitin, böylece ihtiyaç duyulan yerlerde uzman yardım ve desteği sağlayacak bir konumdalar. Belki de kendi bloglarını korurken, bir forumda veya e-postayla soruları cevaplayabilir, yardım videoları yükleyebilir ve öğle yemeği sırasında veya okul sonrası oturum sırasında belirli konularda oturumlar çalıştırabilir. Explain Everything gibi uygulamalar , dijital liderlerin, bir konunun kendi anlayışını aynı anda güçlendirecek yardım videoları oluşturmalarına kolayca olanak tanır. Bunlar daha sonra bir bloga veya okul VLE'ye yüklenebilir.

Hesaplamalı düşüncenin öğrenmeye gömülmesi

Bir bölge öğrencisi sıklıkla karşılaştıkları sorunları eklemlemekle mücadele ediyor gibi görünür. Sık sık, sorunun tam olarak ne olduğunu öğrenmek için öğrencilerin sorunu çözdüğünü bulmak yerine, belirsiz bir şikayet "işe yaramıyor!" Duyuyoruz. Burada, ayrıştırma ve hata ayıklama gibi temel bilgi işleme kavramları başarılı öğrencileri yaratmanın anahtarıdır ve bu nedenle planlamanın bu becerileri geliştirme fırsatlarını içermesi önemlidir. Hesaplamalı düşünme kavramlarını müfredatın tüm alanlarına entegre ederek öğrenciler problemleri çözmek ve etkili bir şekilde öğrenmek için daha iyi hazırlanabilirler. Soyutlama, parçalanma ve hata ayıklama konusunda bilgi sahibi olsalardı, bu becerileri öğrenmelerinin tüm yönlerine aktarabilirler;

 

Öğrencilere nasıl yardım isteyeceklerini öğretmek

Öğrencilerin zorluklarla karşılaştıklarında soruları çerçevelemelerine yardımcı olmak, sorunun tam olarak ne olduğu hakkında daha derin bir düşünmeyi teşvik etmelidir. Destek aramayı seçtiklerinde, belirli bir yardım talep edebilecekleri önemlidir. Sorunun ne olduğunu özellikle düşünmüş olmalı ve hâlâ yardım istediğinde özellikle daraltılmış çeşitli çözümler denemiş olmalılar."Oyunum çalışmıyor" dan ziyade, hangi yönlerin çalışmadığını belirlemek gerekir. Örneğin, "ok tuşlarına bastığımda sprite hareket etmiyor" daha kesin bir sorundur. Umarım, bu konuyla ilgili yardım istediğinde, bu noktaya kadar kodları okumuş ve potansiyel sorunları ortadan kaldırmış, böylece geriye kalanın çözülmesi daha kolay ve hızlı olacaktır.

 

Bu önerilerin birçoğu basit ve kolay uygulanacak değişikliklerdir. Gerçek ortamlarda çalışmak için öğrencilerinizi etkili bir şekilde hazırlamak için gerçek çevre endüstrilerinde kullanılanlara benzer işbirlikçi değerler sunmak için sınıf ortamınızı ve öğrettiğiniz yolu uyarlamayı düşünün.