Dolar ve Euro uçuşa geçti. Çok hızlı bir şeklde Türk Parası karşısında değer kazanan döviz insanları tedirgin ediyor. Euro 4,10 bazını geçerken Dolar 3,87 bazını aşmış durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Doları düşürmek amaçlı dolar bozma kampanyası da doları durduramadı. Türk halkının gün geçtikçe cebindeki para erimektedir. Dünya ülkelerinin Türk Lirası üzerinde değer kazanmasının önüne geçilmesi beklenmektedir. 

Son dönemde gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışması hızlanan dolar/TL, 3,9075'e çıkarak tarihi zirveyi yeniledi. 

Euro/TL de 4,1089'u çıkarak tüm zamanların en yükseğini gördü. Euro dün tarihte ilk kez 4 lira seviyesini aşmıştı.

Analistler, teknik açıdan dolar/TL'nin 3,90 seviyesinin direnç konumunda olduğunu, olası düşüşlerde 3,7950 seviyesinin destek konumuna gelebileceğini belirtiyordu.

MERKEZİN HAMLESİDE DOLAR'I DÜŞÜREMEDİ 

Merkez Bankası'nın dün açıkladığı önlemler sonrası dolar bir ara 3,75'in altını görse de yukarı yönlü trendi frenlemeye yetmedi. Merkez Bankası "Piyasaları yakından izliyoruz, gerekirse önlem alırız" mesajı verdi.

Piyasalar, 24 Ocak'ta yılın ilk faiz toplantısını yapacak Merkez Bankası'nın nasıl bir karar alacağını merak ediyor. Yükselişi süren kura karşı Merkez'in faiz artırmakta zorlanabileceği endişesi dolarda yukarı yönlü hareketi tetikliyor.

Türkiye'ye tek yatırım yapılabilir notu veren Fitch'in 27 Ocak'taki değerlendirme tarihi yaklaşırken, bir not indirimi gelebileceği yönündeki endişeler ile siyasi ve hem jeopolitik gelişmeler hem de iç güvenlik riskleri kurdaki yönü etkiliyor