Merkez Bankası yılın 2. para politikası toplantısını 16 Mart'ta yapacağını açıkladı. Kritik toplantı öncesi hem FED'in faiz artırımına gideceği sıçradı hemde yurt içinde enflasyonun çift haneye ulaştı ve Dolar/TL de 3.75 seviyelerine yükseldi. 

Uzmanlara ve uluslararası kuruluşlara göre, yüksek enflasyondan ziyade, Fed’in 15 Mart’takii faiz kararı ve dolayısıyla TL’deki son durum, Merkez Bankası’nın kararında etkili olacak.

Para politikasının vereceği yanıt piyasa reaksiyonuna bağlı

Goldman Sachs, manşet enflasyonunda önümüzdeki aylarda düşük çift haneli rakamlarda kalmasını beklediklerini vurguladı. "TCMB, Fed'in mart ayında faiz artıracağı beklentilerinin baskısı altında ve Türk Lirası global finansal şartlara karşı en kırılgan para birimlerinden biri olmaya devam ediyor" değerlendirmesini yapan Goldman Sachs, "Bununla birlikte TCMB sınırlandırılmış durumda. Ortalama fonlama maliyeti marjinal oranın sadece 70 baz puan altında, bu likidite kanalı yoluyla para politikasının sıkılaştırılması için çok fazla alan bırakmıyor" ifadelerini kullandı.

Goldman Sachs, nisan ayında yapılacak Anayasa referandumu öncesinde faiz oranlarını artırmanın siyasi açısından maliyetli olabileceğine ve böyle bir adım için öncelikle piyasa baskısı oluşması gerektiğine de işaret ederek, "Biz, bugünkü enflasyon rakamlarının Türk Lirası'nda oynaklığın yinelenmesi olasılığını artırdığını düşünüyoruz" dedi.

JP Morgan:
Üst bant ve GLP 100 baz puan artabilir

Gelişen piyasalar raporunda, şubat ayı enflasyon verisini 'yukarı yönlü sürpriz' olarak değerlendiren JP Morgan ise TCMB'nin enflasyon beklentilerini karşılamak ve kur istikrarını korumak için daha fazla politika sıkılaştırmasına gitmesi gerektiği yönündeki görüşlerinin güçlendiğini bildirdi.

Raporda, Fed'in mart ayında faiz artırımına gitme ihtimalinin artması hesaba katıldığında, TCMB'nin daha fazla sıkılaştırmaya gitmesinin gerekliliğinin daha bariz olarak göründüğü vurgulandı.

Bankanın üst bant ve geç likidite penceresini (GLP) 100 baz puan artırmasını bekleyen JP Morgan, Merkez Bankası'nın çekirdek enflasyondaki güçlenmeyi daha ılımlı bir faiz artırımı için bir neden olarak öne sürebileceği ve haftalık repo faizlerinde 50 baz puanlık artırımında ihtimal dahilinde olduğunu paylaştı.