Dikkat eksikliği yetişkinler ve yoğun olarak çocuklarda görülmektedir. Dikkat eksikliğinin başlıca nedeni tükettiğimiz besinlerdir. Dikkat eksikliği sorununu gidermek için tüketmemiz gereken ve uzak durmamız gereken besinler şunlardır. 

Dikkat eksikliği bulunan özellikle okula başlayan çocuklar kendilerini derse yoğunlaştırmada sıkıntı yaşarlar. Dikkat eksikliğinin birinci belirgin sebebi ise yetersiz beslenmedir. Dikkat eksikliği yorgunluğa, strese, mineral ve vitamin eksikliği ile paralel olarak ortaya çıkarlar. 

Dikkat eksikliğini gidermek için önerilen besinler :

Dikkat eksikliği söylendiği gibi yetersiz beslenmeden kaynaklandığı düşünüldüğünde gidermek için şu besinleri tüketmemiz gerekmektedir. Tonbalığı, pisi balığı, alabalık, dil balığı gibi  omega 3 yağ asitleri ve yüksek çinko içeren besinler tüketilmelidir. Keten tohumu, ceviz ve kanola yağı zengin omega 3 bakımından içeriğine sahiptir. Kabak çekirdeği, az yağlı dana eti, susam ve tahin ile yer fıstığı zengin çinko içerdiğinden bu besinlerin tüketilmesini sağlamalıyız.

Uzak Durulması gereken besinler:

Dikkat eksikliği sorunu yaşayanlar yüksek şekerli kola, şekerleme, tatlı gibi gıdalar tüketmemeli bunların yerine mineral ve vitamin bakımından zengin, yüksek besin değerleri taşıyan sebzeleri tüketmeleri gerekmektedir. Sebze ve meyveler de vitamin, mineral eksikliğinden kaynaklanan dikkat eksikliği sorununu aşmada önemli besinlerdir.

Dikkat eksikliğine iyi gelen yiyecekler besinler hakkında sorularınızı aşağıdan hemen yazabilirsiniz.