Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Ak Parti 3. Olağanüstü Kongre'de 1414 kabul oyu ile Ak Parti Genel Başkanı oldu. 

AK Parti Kurucusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçimlerinden önce AK Parti'den istifa etmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın Partisinden ayrılmasının ardından Ahmet Davutoğlu AK Parti Genel Başkanı seçilmişit. Haziran 2015 seçimlerine giren Ahmet Davutoğlu tek başına hükümet kuramamıştı. Siyasi Partilerin Hükümet kuramaması sonucu Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimleri yenilemiş ve 2 Kasım 2015'de tekrar seçim olmuş Davutoğlu Genel Başkanlığında Ak Parti tek başına iktidar olmuştu.

Binali Yıldırım Dönemi

Ak Parti eski Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Başbakanlıktan istifasının ardından Ak Parti Genel Başkanlığına Binali Yıldırım getirilmiş ve Başbakanlık görevini üstlenmişti. 16 Temmuz Darbe Girişimi ardından beka sorunu meydana gelmiş ve Partili Cumhurbaşkanlığı referandumdan geçerek yürülüğe girmiştir. İlk Partili Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2019'da yapılması düşünülürken HSK ve Parti üyeliği Resmi Gazete'de yayımlanır yayımlanmaz yürürlüğe girdi. 

Ak Parti 2002 Ruhuna Dönmek İstiyor

Hükümete yakın gazeteci ve basında çıkan haberler ve yazılarda Ak Parti'nin 2002 kurucu ayarlarına dönüştürüleceği dile getirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ile Ak Parti'nin daha etkin olacağı belirtildi.