Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 657 Memurlar Kanunu Açıklaması

Referandum öncesinde de sık sık gündeme gelen ve her defasında değişiklik olmayacak denilen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hakkında son açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Erdoğan’ın açıklamasında “bürokraside metal yorgunluğu” vurgusu yapılırken, bunun önündeki engelinde 657 sayılı DMK olduğuna dikkat çekildi.

BÜROKRASİDE METAL YORGUNLUĞU TIKANILKLIK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 657 sayılı DMK ili ilgili verdiği bilgide 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun tepeden tırnağa değişmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bürokrasi içerisinde düzenleme yapmak ve istenilen şekilde bürokrasiye çekidüzen verebilmek 657 ile bağlantılıdır açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu var olduğu sürece bürokraside arzu edilen türden köklü düzenlemeler yapamazsınız ifadesini kullandı.

ANAYASA SONRASI 657 DMK DEĞİŞECEK

Yapılacak düzenlemelerde birini alıp başka bir yere koymanın anlam ifade etmediğine işaret eden Cumhurbaşkanı, bu tür değişikliklerin köklü olmadığını belirtti. Ciddi anlamda düzenlemeler yapılabilmesi için 657 sayılı DMK’nın tamamen değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 657 sayılı DMK ve Anayasa değişikliği hakkında şu ifadeleri kullandı;

O da tabii ki anayasa değişikliği yetkisi yapabilecek güçte olmakla mümkündür. Temenni ederim ki parlamentoda anayasa değişikliğini yapacak güce sahip oluruz. O vakit bu yönde gerekli adımları atabiliriz.”

 

 

 

 

kaynak:ogretmenlericin.com