Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okuma yazma konuşma ve dinleme olmak üzere dört beceri de yeterlikleri ölçmeye yönelik Türkçe sınav yapmak için çalışma başlattıklarını belirtti. 4 beceriyi birlikte ölçmek için sınav yapan bir kurumun bulunmadığı göz önüne alındığında Bu projenin büyük bir açığı kapatması bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamalarda bakanlık olarak ölçme ve değerlendirme süreçlerini sürekli iyileştirmek ve yeni yaklaşımları kullanmak istediklerini ifade etti.

Bu kapsamda okuma yazma konuşma ve dinleme olmak üzere dört beceri de Türkçe sınav yapmak için çalışma başlattıklarını vurgulayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk şu bilgileri verdi.

"özellikle Suriyelilere yönelik Türkçe öğretiminde Bu sınavları kullanmayı planlıyoruz daha sonra öğrencilerimizin ana dil becerilerini ölçmek için de yaygın bir şekilde kullanacağız ölçemediğiniz süreçleri iyileştiremez dille ilgili dört beceri birlikte öleceğiz ve değerlendireceğiz Bu amaçla 81 elimizdeki mevcut elektronik sınav merkezlerimizi kullanacağız Ayrıca tüm illerimizde ölçme ve değerlendirme merkezlerimizin kurulumunu Bu yıl sonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz bu merkezlerimizi de bu süreçte aktif kullanacağız."