BİZLER KİMİZ VE KİMLER İÇİN ÇALIŞIYORUZ

ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON ÖĞRETMENLERİ PLATFORMU haklarını aramaya devam ediyor. Rehabilitasyon Öğretmenleri, MEB'e seslerini duyurabilmek için mücadelelerine devam ediyor.Rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan öğretmenler kendilerine kadro verilmesi mücadelesini bir üst aşamaya geçirerek Ankara'da meclise selerini duyurdu.

    Bizler Özel Gereksinimli Öğrencilerin özel Öğretmenleriyiz. Bizler Rehabilitasyon merkezlerinde aktif çalışan 27.500 öğretmenin sesiyiz. Ülkemizde 2500 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezinde 300.000 öğrenci, 40.000 personel ve 27.500 öğretmen çalışmaktadır.

Aramızda Sertifikalı Zihin Engelliler Sınıf Öğretmeni, Özel Eğitim Öğretmenleri, Rehber Öğretmen, Çocuk Gelişim Öğretmeni, Okul Öncesi Öğretmenleri vs bulunmaktadır. Bizler bu öğrencilere hayatı nasıl idame ettirmeleri gerektiği yönünde Öz Bakim,Günlük Yaşam,Sosyal Hayat,Toplumsal yaşam,Türkçe ve Matematik gibi derslerin eğitimini vermekteyiz.

TBMM'de Açıklama

Okuma yazma çağını geçmiş okuma yazma bilmeyen, temel becerileri kavrayamamış bu öğrencilere verilen eğitim doğrultusunda topluma uyum sağlar hale getirdik, getiriyoruz. Bizler bu çocukların yüreklerine ümit ve güven aşılıyoruz. Hayatlarını bağımsız olarak   devam ettirebilmeleri için fırsat sunuyoruz. Okul öğrencilerine ise sınıflarında ki arkadaşları ile aynı seviyeye getirme çabası gösteriyoruz.

Yıllardır bu eğitim sektöründe görev yapmaktayız, yaşamımızı bu öğrencilerimize adadık. Ailemizden çok bu kurumda arkadaşlarımızı ve öğrencilerimizi görüyoruz, ailemize ve çocuklarımıza istediğimiz vaktimizi ayıramıyoruz. Haftada 1gün ne kadar vakit ayırabiliriz ki ailemize ve çocuklarımıza, o 1günde ise 6günün yorgunluğunu ne kadar atabiliriz. Hükümetimizin bizlerin (27.500 öğretmenin) sesini duymasını istiyoruz. Aramız da bu kurumlarda 1yıl,3yıl,5yıl ve daha fazla çalışan arkadaşlarımız bulunmaktadır. Yeterli bilgi ve tecrübeye sahibiz.

Devletimizden Dershane de 6yıl çalışan ve Ücretli Öğretmenlik de 540 prim günü yatan öğretmenlerin ataması yaptığı gibi bizlerin de atamasını yapılmasını talep ediyoruz. Bu 2 alımda da bizler ya unutulduk yada fark edilmedik. Aynı zamanda bizlerin de Özlük Haklarının iyileştirilmesini talep ediyoruz. Ödül ve Ceza da 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna bağlı ama  maaşımız ise 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu ve 4857 sayılı İş kanunu çerçevesi içerisinde Öğretmenlerimiz ya Asgari ücret üzerinden ya da asgari ucretin altında maaş almaktadır Şu durumda birçok Öğretmen arkadaşımız personeller (Şoför-Hizmetli-Hostes) ile aynı ücreti almaktadır. Asgari ücret karşılığında çalıştigi yetmezmiş gibi haftanın 6günü ve haftalık 40saat veya üzeri çalışilmaktadır. Rehabilitasyon merkezlerinde çalışan birçok öğretmen arkadaşımız 08:00/16:40–09:00/17:40–10:00/18:40 zaman araliklarinda çalışmaktadır.

Kıdem tazminatları Belirli süreli iş sözleşmesine dayanarak yılda bir veya 2yılda bir imzalanmakta ve kıdem tazminati hakları ortadan kalkmaktadir.Öğretmenlerimizin Sömestr (Yarıyıl tatili) ve Yaz tatili bulunmamaktadır. Yılın 52 haftası çalıştırılmaktadır ve yıllık izinleri kullanamamaktayız. Kullandırılan yıllık izinler ise işçi statüsünde olup 1.yıl izin yok,2.yıldan itibaren ise yılda 14gündür. Doğum veya ölüm izinlerimizi çoğu zaman kullanamamaktayız.

Öğretmenlerimizin bu mağduriyetlerinin giderilmesini Milli Eğitim Bakanlığımızdan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından talep etmekteyiz.

    Geçtiğimiz günlerde Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezinde çalışan 27.500 öğretmen adına Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Öğretmenleri Dayanışma Platformu Mecliste ilgili birimlerce görüşmeler sağladılar.Yaşanılan sorunlar ve çözüm önerileri derinlemesine dile getirilmiştir.Sorunlarımızın çözümü için Bakan Yard. Sayın İbrahim ER’e taleplerimizi ilettik..Dosyamızı Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk,Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Sayın Emrullah İŞLER ve Şanlıurfa Milletvekili Sayın Mehmet Ali CEVHERİ beylere ulaştırdik.Umarız bu sıkıntılarımıza en kısa sürede cevap verilir  ve 27.500 Öğretmenimize yararımız dokunur,eşit işe eşit ücret ve hak diye çıktığımız bu yolda tüm öğretmenlerimiz hak ettikleri değeri görür.

ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON ÖĞRETMENLERİ PLATFORMU

Şikayet ve önerilerinizi yorum kızmına yazarsanız paylaşma imkanımız olur. 

 

İskurnetYoutube abone ol>>>>tıklayınız>>>

instagram takip etmek için tıklayınızz

OKURLARIN YORUMLARI 

 

Semra Göksu isimli okuyucumuzun yorumu: ''Yukarda anlatılanları bire bir yaşamaktayız eksiği var fazlası yok.Devletimizin, Milli Eğitim Bakanımızın bize sahip çıkacağına gereken ehemmiyeti göstereceğine inancımız tam.Bizler özel eğitimde özel çocuklarımıza umutla,sabırla, sevgi ile yaklaştık elbet bunun bir kardil8gi olacaktır devletimiz tarafından.''