Dolar, Euro ve altın fiyatlarındaki yükseliş akaryakıt fiiyatlarınıda vurmuştu. Doların hızlı yükselmesi sonucu artan akaryakıt fiyatları memur ve vatandaşın belini büktü.Benzin ve Motorin fiyatlarının yükselişi Doların yükselmesine bağlanmıştı. Benzin ve Motorin Fiyatları düşecek mi ? 

Dolar'ın sert bir düşüşle 3,63 TL seviyelerine inmesinin ardından gözler Motorin ve Benzin fiyatlarına çevrildi. Son 3 ayda inanılmaz şekilde yükseliş göstererek rekor düzeye ulaşan Benzin ve Motorin fiyatlarının bu denli yükselmesinin sebebi Dolar'ın yükselmesine bağlanıyordu.

Dolar'ın düşüşe geçmesinin ardından Motorin ve Benzin fiyatlarının da düşmesi yönünde beklenti oluşurken, şu an ki fiyatlar vatandaşın canını bir hayli yakıyor.
Şu an itibariyle 20 Şubat 2017 Ankara'da akaryakıt fiyatları şu şekilde;

 Benzin (Kurşunsuz) 5,38 TL  Motorin (Eco) 4,68Motorin (Ultra) 4,70


15 Temmuz darbe girişiminden önce (13 Temmuz 2016) akaryakıt fiyatları ise şu şekildeydi;

Benzin (Kurşunsuz) 4,35Motorin (Eco) 3,79Motorin (Ultra) 3,81


Benzin fiyatları yaklaşık 8 ay gibi bir sürede yüzde 24'lük artış göstermiştir ve litre fiyatı 1 TL'den daha fazla zamlanmıştır. Aynı şekilde motorin fiyatları da, yüzde 24'lük artış göstererek litre fiyatına 1 TL'nin üstünde zam gelmiştir.

Bu durum vatandaşın adeta belini bükmektedir. Son 6 ayda yüzde 3 maaş zammı alan bir memur göz önünde bulundurulduğunda maaşındaki net artış yaklaşık olarak 100 TL iken (üst vergi dilimine girmeden), her ay yaklaşık 100 Litre (iki depo) yakıt tüketen bir memurun 15 Temmuz 2016 öncesine göre cebinden fazladan çıkan ücret net 89 TL'dir. Yani memura yapılan zammın neredeyse tamamı akaryakıta yapılan zamma gitmektedir. Aynı şekilde diğer tüketim ürünlerindeki artışlarda göz önünde bulundurulduğunda memurun geçim düzeyinin düştüğünü söylemek oldukça mümkündür.

Hükümetin akaryakıt fiyatlarındaki akılalmaz yükselişin bir an önce önüne geçerek, benzin ve motorin fiyatlarının yeniden eski haline dönmesi için gereken adımları atması gerekmektedir.

kamugundem.com / Özel Haber