Çin'in elektronik ticaret devi Alibaba grubu bekarlar gününde rekor üstüne rekor kırdı. Bekarlar gününün özel indiriminin başladığında 85 saniyede 1 milyar dolarlık satış yaptı.

E-ticaret devi olan Alibaba geçen yılda toplam satış rekoru olan 25 milyar dolara ilk 16 saatte aşarak yeni bir rekora imza attı .

grup 24 saatlik maratonda bir milyarın üzerinde paket gönderdi ve satışlardan toplam 30 milyar doların üzerinde gelir elde etti. satılan ürünler arasında yalnızca akıllı telefonlar ve diğer elektronik aletler değil kozmetik bebek bezi gibi ürünler ve süt gibi ürünler yer aldı.

Alibaba küresel alışveriş festivali olarak tanımladığı bekarlar günü indirimini Şangay kentinde ünlü Amerikalı şarkıcı Mariah Carey ve Beyonce'nin  Japon taklitçisi ve dünyaca ünlü sirk sirk ve de sol elinin ayakkabı satışı temalı gösterinin yer aldığı özel bir gala etkinliği ile başlattı.

Bekarlar günü nereden geldiğini merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 1 sayısının tek bir E yani bekarlığı temsil ettiği bekarlar günü Çin'de 1993 yılından bu yana kutlanmaya devam ediliyor. 1 sayısı yerine 11'in tercih edilmesi ise birin bekarlıktan ziyade yalnızlığı temsil ettiğine dair algıdan kaynaklanıyor.

çift 11 Yani 11 ayın 11 günü kutlanan bekarlar gününde üniversite gençleri arasında batıda 14 Şubat'ta kutlanan sevgililer günü'nün alternatifi olarak başladı fakat son yıllarda büyük bir alışveriş çılgınlığına dönüştü. 

bekarlar günü satışları Amerika Birleşik devletleri'nde Şükran günü sonrasındaki ilk cuma günü alışverişi canlandırmak için başlatılan ve diğer ülkelerde yayılan kara cuma satışları ile kıyaslanıyor.