Ak Parti, 18 Maddeden oluşan 'Başkanlık Sistemi'' içeren anaysa görüşmelerini iki hafta'da bitirmeyi amaçlıyor. 18 Maddelik anayasa paketinin her bir maddesinin görüşme saatine kadar imce hesap yaptı. AK Parti her dört saate bir maddenin ve birgünde dört maddenin geçirileceği hesabını yapmaktadır. CHP ise görüşmelerde tam saha engelleme planlıyor. 

Meclis Tv Başkanlık İçeren Anayasa Görüşmelerini Canlı Verecek mi? 

Bugün başlayacak anayasa maratonunda, süreci asıl etkileyecek görüşmeleri, AK Parti ile CHP yaptı. MHP, görüşme süreciyle ilgili özel talepte bulunmazken, HDP de çok etkin pozisyon almadı. AK Parti ile CHP arasında, 18 maddelik anayasa paketinin TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesiyle ilgili uzlaşma sağlanamadı. CHP'nin görüşmelerin Meclis TV'den yayınlanmasına ilişkin isteği, parti yönetiminin aksi tutumuna karşın, Başbakan Binali Yıldırım tarafından kabul edildi.

Çok İnce Hesaplar Devreye Girdi

İktidar partisi, daha önceki anayasa görüşmelerinden yola çıkarak, bir maddenin görüşmelerinin en geç 4 saatte tamamlanacağı hesabını yapıyor. AK Parti, bu hesapla günde üç madde görüşülmesini, çalışmaların her gün ortalama 12 saat sürmesini planlıyor. AK Parti, paketin TBMM'de 24 Ocak'ta kabul edilmesi ve 2 Nisan'da da referanduma götürülmesi planı yapıyor. CHP'nin devam-ı müzakere isteyebileceği veya gensorular vererek, süreci uzatabileceği iddia ediliyor. Anayasa paketinin kaderini belirleyecek sonuçları ikinci tur oylama verecek. İkinci tur oylamaya en geç 21 Ocak'ta geçilmesi planlanıyor. Konuşma yapılmadığı ve önerge verilemediği için ikinci tur oylamanın üç günde yapılması öngörülüyor Bu oylamada, 330'un altında oy alan madde paketten düşecek. Paketin tümü üzerinde yapılan son oylamada 330 oy çıkmazsa, paket reddedilmiş sayılacak. Aradan bir yıl geçmeden yeniden Meclis'e getirilemeyecek.

AKP ve MHP Fire Verecek mi? Akp Ne kadar Fire veriri? Mhp Ne kadar Fire Verir?

Akp ve Mhp ittifakı yapılarak Meclise getirilen Partili Cumhurbaşkanlığı anaysası Meclis'te bugun görüşülmeye başlanıyor. İkili blogun toplamda 355 vekili bulunmaktadır. Mhp'den 7 Miletvekili hayır vereceğini ve karşı olduklarını belirtirken AKP içerisinde ise fire verilmeyeceği belirtilmektedir.