Banka yöneticilerini kredi verdiklerinde veya borcu taksitlendirdiklerinde zimmet suçu ile yargılanabiliyorlardı. Son KHK ile bu işlemler zimmet suçu kapsamından çıkarıldı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan “687 sayılı OHAL kapsamında bazı düzenlemeler yapılmasına dair KHK”nın dördüncü maddesinde, “Bankacılık mevzuatı ile bankacılık usul ve prensiplerine uygun kredi kullandırma, bu kredileri temdit etme veya ek kredi kullandırma, taksitlendirme, teminata bağlama yahut sair yöntemlerle yeniden yapılandırma işlemleri zimmet suçunu oluşturmaz” denildi.

Uzmanlara göre düzenlemeyle artık banka yöneticileri daha rahat bir şekilde kredi verebilecek. Çünkü kredilerde imzaları bulunan yöneticiler kredilerin geri dönüşünde sıkıntılar yaşanması veya yapılandırmada yönetmelik dışı durumlar tespit edildiğinde ‘zimmet suçu’ ile yargılanabiliyorlardı. Banka yöneticileri artık verdikleri ve yapılandırdıkları kredilere ilişkin zimmet suçuyla yargılanmayacak. Bu düzenleme bankaların daha rahat kredi vermelerinin önünü açıyor.

kaynak:sözcu