Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı sisteminde cumhurbaşkanının partili olması eleştirilerine değinerek Atatürk'ün de partili olduğunu ve partili iken cumhurbaşkanı olduğunu ifade etti. 

Mersin'de partisinin İl Danışma Kurulu Toplantısı'nda konuşan İsmet Yılmaz, bazılarının ''Cumhurbaşkanı Partili olur mu ?'' eleştirilerine değinerek geçmişte birçok cumhurbaşkanının parti başkanlığından geldiğini ifade etti. 

Yılmaz, "Atatürk'ün partisi vardı. Hem parti başkanıydı hem Cumhurbaşkanı. İnönü'nün, Bayar'ın hem partisi vardı, hem Cumhurbaşkanıydı. O zaman diyorlar ki 'Bu 40-50 yıl önceydi. Siz 40-50 yıl önceki modele niye dönüyorsunuz'. O zaman biz de diyoruz ki Fransa'ya bakın. Fransa'nın Devlet Başkanı François Hollande, Sosyalist Parti başkanı. Fransa'da devlet başkanı bir parti başkanı oluyor, Türkiye'ye gelince neden olmasın. Barack Obama Demokrat Parti'den, Donald Trump Cumhuriyetçi partidendi. Obama Amerika Başkanı iken Hillary Clinton'ın mitingine katıldı, Clinton için oy istedi, 'Oy verin' dedi. Bir insanın bir parti üyesi olması, mitinge katılması hukuk devletinde engel değil" diye konuştu.

 Atama  haberleri için ise 20 bin sözleşmeli öğretmen alınacağını belirtti. 

Tarihte hiçbir dönemde, bir ülke ile bir partinin kaderinin kesişmediğine vurgu yapan Yılmaz, AK Parti'nin 7 bölgede birinci olduğunu söyledi.