Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Bakanlığı'na öğretmen ihtiyacını 97031 olduğunu açıkladı.

Atanmayı bekleyen öğretmen sayısının ise 382595 olduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 2019 yılında 20000 öğretmen alınacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğretmen açığı ve ihtiyacına ilişkin çeşitli soru önergelerine yanıt verdi kontenjanların öncelikle öğretmen istihdamından güçlük çekilen yerler olmak üzere ihtiyaç olan alanlarda doluluk oranları dikkate alınarak belirlendiğini vurgulayan bakan başvuru yapanların kamu personeli seçme sınavı puanları esas alınarak alanlar bazında kontenjanlar 3 katı aday sözlü sınava çağrılma ikta ve atamaları sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre yapılmaktadır bilgisini paylaştı.

2018 yılı içerisinde 25545 öğretmen ataması yapıldığını kaydeden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Şubat 2019 de 20000 öğretmen atanacağını belirtti. alanlar bazında kontenjan belirlemeleri eğitim kurumlarının 2018-2019 eğitim öğretim yılı norm kadro güncelleme çalışmalarının tamamlanmasından sonra belirleneceğini ifade eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Talim ve terbiye Kurulu başkanlığı'nın kararı gereğince birden fazla alana kaynak teşkil eden lisans mezuniyetleri esas alındığında bir adayın mezuniyeti birden fazla alana kaynak teşkil edebileceğini den oluşan potansiyel aday sayısı 382595 dir dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bakanlık verilerine göre de öğretmen ihtiyacının Ekim 2018 sonu itibarıyla 97031 olduğunu ve 59 bin sözleşmeli öğretmenin görev yaptığını anlattı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk Anadolu ajansı editör masasında yaptığı açıklamada 3600 ek gösterge ile ilgili 24 Kasım Öğretmenler Gününde bir haberimiz olacak demişti Selçuk ücretli öğretmenlerin maaşlarını iyileştirilmesi ile ilgili çalışmanın ise Yılbaşından sonra hayata geçmesini beklediklerini ifade etmiştir.