Oscar'a aday yabancı film listesi açıklandı. Türkiye'nin aday adayı olan sevilen ''Ayla'' filmi aday olamadı.

Oscar'da yabancı dilde film adayları için kısa liste açıklandı. Türkiye'nin Oscar aday adayı   ''Ayla'' listede yer alamadı.

CNN Türk'ten Reha Erus'un verdiği habere  göre Fatih Akın’ın Almanya'yı temsil ettiği son filmi ''In the Fade'' listeye girmeyi başardı.

ABD’de yabancı film dalında ''Oscar Ödülü'' adaylarının  listesi açıklandı. Listede dokuz filme yer verildi. Komisyon daha sonra belirlenen bu filmlerden en iyi 5 filmi seçecek.

Tüm dallardaki Oscar adayları 23 Ocak'ta açıklanacak. Oscar ödül töreni ise 4 Mart'ta düzenlenecek.

 

Kısa listeye kalmayı başaran filmler şöyle:

 

Şili, “A Fantastic Woman,” Sebastián Lelio

Almanya, “In the Fade,” Fatih Akin

Macaristan, “On Body and Soul,” Ildikó Enyedi

İsrail, “Foxtrot,” Samuel Maoz

Lübnan, “The Insult,” Ziad Doueiri

Rusya, “Loveless,” Andrey Zvyagintsev

Senegal, “Félicité,” Alain Gomis

Güney Afrika, “The Wound,” John Trengove

İsveç, “The Square,” Ruben Ostlund

 

Ayla'yı vizyonda olduğu 7 haftalık sürede 4.6 milyon kişi izledi.

 

Yapımcı Mustafa Uslu: Gereken her şeyi eksiksiz yapmaya çalıştık

 

Ayla’nın yapımcısı Mustafa Uslu listenin açıklanmasından önce yaptığı açıklamada “Daha fikir aşamasından itibaren filmimizin Oscar’a gideceğine inancım tamdı. Ayla bize Süleyman Amca’mızdan yadigar. Onun kahramanlığını, tüm dünyaya örnek olanmerhamet ve iyiliğini en doğru şekilde yansıtmayı hedefledik. Süleyman Amca’mız vefat etti, babam gibiydi, babamı kaybetmiş gibi oldum. Filmi izledi hem de yıllarca hasretini çektiği Ayla’sıyla yan yana… İnşallah Oscar’a da gideceğiz. Ve herkes onu bir kere daha tanıyacak. Biz de filmimizi izleyen milyonlar gibi nefesimizi tuttuk listenin açıklanmasını bekliyoruz. İnsanlığın en ihtiyaç duyduğu anda Oscar’ın böyle bir hikayeyi görmezden gelemeyeceğini düşünüyorum. Güçlü rakiplerimiz var. İlk dokuza kalamasak da biz gereken her şeyi eksiksiz yapmaya çalıştık. Üzerimize düşeni yaptık, keşke diyeceğimiz bir durum olmaz” demişti.