Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz öğretmen atamalarını da pas geçmeyecektir. Nitekim her yıl Ağustos ayında olmasa bile Eylül'de yapılan atamalar 2017 yılı içinde yapılmadı. Cumhurbaşkanı ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın 10 bin atama sözü Ağustos için olsa da Ekim sonu olduğu halde MEB, atama duyurusu yapmadı. 

KHK'lar ile ihraç edilen öğretmen sayısı kadar dahi atama olmadı. Son zamanda 2017 bütçesi için 70 Milyar ek borçlanma isteği de ekonominin kötü olduğunu gösterirken, sık sık kamuda kemerlerin sıkılacağı açıklaması bunu desteklemektedir.

En son ''Torba Yasa'' ile kamu lojmanlarının satışa çıkarılması ve burdan gelir elde edilmesi fikri olsun, MTV'ye ve birçok şeye yapılan zamlar atamanın 2017 yılı için zor olduğunu göstermektedir.

Döviz kısmında ise dolar ve Euro durdurulamaktadır. Son kesin bilgi olmasada bazı haber sitelerinde yer alan Varlık Fonu'nun Kredi görüşmeleri yapması haberi bunu doğrulamaktadır. 

Öğretmen adaylarının sosyal medya ve muhalefet vekilleri üzerinden atama beklentilerini Meclise kadar taşımalarına rağmen MEB'in bir  atama duyurusu yapmaması bu tahmini desteklemektedir.