Oğlu veya eşi askerde olan ve geçim sıkıntısı çeken ailelere maaş yardımı yapılacağı yettkililerce açıklanmıştı. Asker ailesine maaş ödemesi ne zaman yapılacak başvuruları nasıl yapılacak asker ailesine 1500 TL para kimlere verilecek ?

Oğlu veya eşi askerde olan ve mağdur olan aileler maaş alacak mı ? Eşi askerde olan ve geçim sıkıntısı çeken asker eşi ne kadar maaş alacak ? Asker ilesi maaş başvurusu nasıl yapılır ? 

Asker Ailesi maaş başvurusu yapmak için ellerindeki askerlik belgeleri ile sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıflarına başvuran asker ailelerine 2 ayda bir 500 TL yardım yapılacak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başlatılan proje toplamda 80000 Başvuru yapıldı yapılan incelemeler neticesinde yardım almaya hak kazanan 17221 aileye ödemeleri yapıldı Geride kalan 62779 ailenin de incelemeleri devam ediyor Bunlar bittiğinde gerekli koşulları sağlayan ailelere de yardım yapılmaya devam edilecek.

 

Başvuruda bulunan 62 779 aile ile ilgili değerlendirmelerin devam ettiğini belirten yetkililer Sosyal Yardımlaşma ve Vakıfları inceleme yapmaya devam ediyor gruplar halinde ihtiyaç sahibi ailelere sisteme dahil edilecek. Hiç kimsenin hak kaybı olmayacak. Başvuru yapan aileler müracaat tarihleri göz önünde bulundurularak kazanılan hak doğrultusunda toplu ödemeleri yapılacak. İlk etapta yardım almaya hak kazanan 17 221 100 aileye Nisan ayı baz alınarak ödeme yapıldı. Bu ailelerimize 10 Eylül'de Toplam 16 milyon 558 bin lira ödeme yapılacak şeklinde belirtildi.

 

Daha önce ödemeler gecikmişti. Projenin kabul edildiği 5 ay içerisinde yardım almak için 80 000 kişi müracaat etti Bakanlığın ilk olarak Temmuz'da ödeme yapması gerekirken bazı gecikmeleri nedeniyle ödemeli Eylül ayına sarktı. Yardımdan faydalanmak isteyenlerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına nüfus cüzdanı fotokopisi ve askerlik belgesi ile birlikte dilekçe vermesi gerekiyor. Askerdeki kişi evliyse resmi nikahlı eşi, evli değilse annesi, annesi hayatta değilse babasının başvurusu kabul ediliyor. Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürlüğü tarafından Milli Savunma Bakanlığı sistemlerinden askerlik durumuna hakkındaki bilgiler online olarak görünüyor. Askerlik süresi bittiğinde bu durum sistemden tespit edilecek.

Soru ve görüşlerinizi yoruma yazınız..