Açıköğretim Fakültesinde öğrenim gören binlerce öğrenci, sınavlarda uygulanan  4 yanlış 1 doğru kuralının kaldırılmasını talep etmişti.  

Açıköğretim öğrencilerinin yoğun talepleri karşılık buldu mu ? AÖF 4 yanlış 1 doğruyu götürme uygulaması kalktı mı ? 

Öğrencilerin taleplerini dikkate alan Kamu Denetçileri Kurumu (KDK) konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Açıköğretim Fakültesi öğrencilerin taleplerini ulaştırdığı Kamu Denetçiler Kurumu konuya dair bir değerlendirme yapmış ve açıklamalarda bulunmuştur. 

KDK tarafından düzenlenen tolnatıya YÖK Başkanlığı, MEB, ÖSYM ile bünyesinde Açıköğretim fakültesi bulunan Anadolu üniversitesi, Atatürk üniversitesi, İstanbul Üniversitesi'nden yetkililer katıldığı belirtildi. 

Öğrencilerin taleplerinin değerlendirildiği toplantıda '4 yanlış cevabın 1 doğru cevabı götürmesi'' uygulaması başarı seviyesini düşürdüğü ve sınavlara hazırlıkta motivasyon eksikliğine neden olduğu belirtildi. 

KAMU DENETÇİSİ MALKOÇ'TAN AÇIKLAMALAR

Kamu Başdenetçisi Şeref malkoç konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: ''Açıköğretim sınavlarında 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi uygulaması ile ilgili gelen yoğun başvurular sonucunda bu konuyla ilgili karar verirken, meseleyi iyi araştırmayı hedefliyoruz. Bu bir bakıma istişare mahiyette bir toplantıdır. Uygulamalarda bu kararlar verilirken idare neye göre hareket etmiş yani konun taraflarını dinlemek bizim kararlarımızı zenginleştiriyor.''