Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, ABD'yi Suriye hava üssünün vurmasının ardından uyardı. Almanya askeri müdahalenin Suriye dışına taşabileceği uyarısında bulundu. 

DÜNYA SAVAŞI ÇIKABİLİR 

Almanya kamu kanalı ZDF'de yayınlanan Berlin Direkt programında konuşan Dışişleri bakanı Gabriel, Suriye'ye yönelik olası askeri müdahalenin gerilimin Suriye dışına taşabileceğini söyledi. Suriye konusunun sadece Rusya ve ABD'yi değil çevredeki ülkeler olan İran, Arabistan, Yemen gibi ülkeleri de içine aldığını bu şekilde çözülmesi gerektiğini söyledi. 

Rusya Caydırılmalıdır

ABD'nin müdahalesi ile oluşan gergin ortamda Rusya ve tarafları bir masada toplamaya çalıştıklarını belirten Gabriel, Öncelikle Rusya’yı Suriye’ye tam destek verir pozisyondan uzaklaştırmalıyız. Çünkü Rusya olmadan, İran, Suudi Arabistan ve ABD olmadan sorunun çözülmesi mümkün olmayacaktır. Biz Avrupalılar olarak bu konu üzerinde çalışıyoruz” dedi. 

 

AVRUPA HAREKETE GEÇMELİ 

Suriye konusunda Avrupa'nın Rusya ve ABD'yi beklememesi ve hemen harekete geçilmesi gerektiğini belirten Gabriel, "Biz, Avrupa olarak 500 milyonu temsil ediyoruz. Yaşananlar bizim hemen yanı başımızda. Ben Avrupa’nın kendiliğinden harekete geçmesini arzularım. Bizler de konferanslar düzenleyebiliriz. Bunu kısmen Afganistan konusunda Petersberg Konferansı’nda yaptık. Bizim de sunacak bir şeylerimiz var. Başkalarının bizim adımıza iş yapmasını bekleyemeyiz. Sorumluluk almak istediğimizi göstermeliyiz. İran, Suudi Arabistan, Rusya ve ABD ile ilişkilerimiz var, bunları kullanabiliriz” sözlerine yer verdi.